„Budowanie lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie” – pod takim tytułem odbyła się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa konferencja, której głównym celem było przekazanie wiedzy, jak pomóc krzywdzonym dzieciom. Była to już VII konferencja przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Urząd Miasta Mysłowice. Udział w niej wzięli dyrektorzy mysłowickich szkół i przedszkoli, służby mundurowe, psycholodzy oraz osoby zainteresowane tematem.
Podczas konferencji omówione zostały między innymi sposoby rozpoznawania i zrozumienia krzywdzonego dziecka, formy wsparcia oraz zapobiegania tego rodzaju przemocy. Jeżeli dziecko jest posiniaczone, przestraszone i zamknięte w sobie – reaguj! Ludzie często nie reagują, ponieważ myślą, że siniaki powstały w wyniku zabawy, co często się przecież zdarza dzieciom. Jednak należy pamiętać, że w wiele lepiej wznieść fałszywy alarm, niż pozwolić by jakiekolwiek dziecko stało się ofiarą przemocy.
Kilka istotnych informacji:
Krzywdzenie dzieci to każde działanie lub bezczynność jednostek, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, który deprywuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój.
Rozróżniamy następujące rodzaje przemocy wobec dzieci:
Przemoc fizyczna to wszelkie celowe, intencjonalne działania wobec dziecka powodujące urazy na jego ciele np.: bicie, szarpanie, popychanie, rzucanie przedmiotami, itp. Przemocą będzie również bicie dziecka „dla jego dobra", „żeby się lepiej uczył", „żeby się słuchał", „żeby posprzątał".
Wykorzystanie seksualne to każde zachowanie osoby starszej i silniejszej, które prowadzi do jej seksualnego podniecenia i zaspokojenia kosztem dziecka np.: ekshibicjonizm, uwodzenie, świadome czynienie dziecka świadkiem aktów płciowych, zachęcanie do rozbierania się i do oglądania pornografii, dotykanie miejsc intymnych lub zachęcanie do dotykania sprawcy, różne formy stosunku seksualnego, itp. Ważna jest tu zwłaszcza intencja zaspokojenia własnych potrzeb sprawcy bez uwzględniania potrzeb i możliwości ofiary.
Przemoc emocjonalna to intencjonalne, nie zawierające aktów przemocy fizycznej zachowania dorosłych wobec dzieci, które powodują znaczące obniżenie możliwości prawidłowego rozwoju dziecka np.: wyzwiska, groźby, szantaż, straszenie, emocjonalne odrzucenie, nadmierne wymagania nieadekwatne do wieku i możliwości dziecka, niszczenie ważnych dla niego rzeczy lub zwierząt, nieposzanowanie granic prywatności, itp.
Zaniedbywanie to niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka zarówno fizycznych, takich jak właściwe odżywianie, ubieranie, ochrona zdrowia, edukacja, jak i psychicznych jak poczucie bezpieczeństwa, doświadczania miłości i troski. W ślad za tym mogą iść dwojakie strategie zaradcze: wiara, że tak jest naprawdę i stopniowe wycofywanie się z wszelkiej aktywności lub uciążliwa dla otoczenia walka o dostrzeżenie (tzw. „lepkość", agresywność lub „dziwność").
Co możesz zrobić aby pomóc dzieciom doświadczającym przemocy?
· Naucz się zwracać uwagę na objawy przemocy wobec dzieci.
· Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z kimś na temat sytuacji, która budzi Twoje podejrzenia.
· Powiadom o swoich podejrzeniach przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza dziecko – powiedz pedagogowi o swoich podejrzeniach dotyczących sytuacji dziecka.
· Możesz powiadomić ośrodek pomocy społecznej.
· Możesz także wysłać do sądu rodzinnego – nawet anonimowe – pismo z opisem sytuacji. Ważne jest, aby podać w nim dane krzywdzonego dziecka i rodziny, tak aby sąd mógł podjąć interwencję.
· Możesz powiadomić policję lub prokuraturę.
· Poinformuj dzieci o numerze bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111