KWK Mysłowice-Wesoła, fot. iTVM

Były kwiaty, życzenia i wiele wspomnień związanych z działalnością kopalni KWK Mysłowice-Wesoła, która w tym roku obchodzi swoje 70-lecie. Z tej okazji 26 listopada w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się gala jubileuszowa, w której wzięli udział górnicy oraz zaproszeni goście.

Jubileusz uświetnił koncert Marcina Wyrostka z zespołem oraz Happy Big Bandem pod dyrekcją Mirosława Kaszuby. Nie zabrakło także listów gratulacyjnych, które oprócz dyrektora kopalni Adama Rozmusa odczytali posłanka na Sejm RP Bożena Borys-Szopa, Dariusz Wendreński w imieniu Posła na Sejm RP Wojciecha Króla, radna Sejmiku Śląskiego Dorota Simela-Konieczny, Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz, Wiceprezydent Miasta Mysłowice Mateusz Targoś oraz Przewodniczący Rady Miasta Mysłowice Tomasz Papaj.

Mimo że kopalnia została uruchomiona w 1952 roku, jej bogata historia jest znacznie dłuższa. Poniżej przedstawiamy zarys historyczny, który ukazał się w publikacji KWK Mysłowice-Wesoła wydanym na 70-lecie.

W 1911 roku na wschodnim krańcu gminy Murcki przy granicy z Ławkami rozpoczęto budowę kopalni głębinowej, która należała do księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberga księcia von Pless. W 1914 uruchomiono kopalnię „Fürstengrube”. Po plebiscycie i przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski kopalnia otrzymała nazwę „Książę”. W okresie wielkiego kryzysu ekonomicznego lat dwudziestych kopalnia została unieruchomiona. W latach 1937-1939 ponownie zmieniono nazwę i nadano kopalni nazwę „Harcerska”. Następnie utworzona już przez okupanta niemieckiego spółka akcyjna „Fürstengrube GmbH” uruchomiła ponownie 01.01.1941 r. kopalnię, przywracając jej nazwę „Fürstengrube”. Po wojnie kopalnię nazwano „Wesoła I” i jako samodzielny zakład prowadzono eksploatację do końca 1953 roku.

Początki obecnej kopalni „Wesoła” sięgają lipca 1942 roku, kiedy to okupant przystąpił do jej budowy, bazując na sile roboczej więźniów z obozu w Ławkach, będącego filią obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Więźniowie wykonywali roboty pomocnicze. Teren, na którym rozpoczęto budowę, był bagnisty i lesisty. Linię wysokiego napięcia 20 kV doprowadzono do miejsca budowy szybów wydobywczego i wentylacyjnego, zbudowano również sieć wodociągową oraz drogi dojazdowe. Do końca wojny prowadzono prace związane z głębieniem szybów wydobywczego i wentylacyjnego. Równocześnie budowano pomieszczenia dla maszyn wyciągowych i montowano konstrukcje stalowe wież szybowych. W rejon budowy szybów doprowadzono również tor kolejowy łączący plac budowy z istniejącym torem kolei państwowych. Trudności wojenne i załamanie się frontu niemieckiego nie pozwoliły okupantowi na zrealizowanie planowanych zamierzeń. Prace w obozie trwały do grudnia 1944 roku. Część więźniów została wyprowadzona w tzw. marszu śmierci.

Tuż przy kopalni znajduje się leśny cmentarz wojenny ofiar obozów pracy II wojny światowej i okresu powojennego. Stał się on miejscem pochówku zmarłych więźniów z obozów pracy znajdujących się w czasie II wojny światowej przy kopalni „Fürstengrube”- Wesoła oraz jeńców niemieckich z obozów zapasowych „Harcerska I” i „Harceska II” utworzonych w 1945 roku. Tutaj także pochowano prawdopodobnie ekshumowanych ze zbiorowej mogiły oraz cmentarza dziecięcego znajdujących się na terenie podobozu „Fürstengrube”. Na terenie cmentarza pochowano również 30 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w styczniu 1945 roku.

Po zakończeniu działań wojennych prowadzono roboty związane z zabezpieczeniem istniejącego stanu kopalni oraz rozpoczęto prace dokumentacyjne służące ukończeniu budowy kopalni. Decyzją rządu polskiego w 1946 roku wznowiono prace przy budowie kopalni „Wesoła II” i pomimo braków kadrowych, dzięki dużej fachowości projektantów oraz znacznemu zaangażowaniu załogi, udało się w ciągu sześciu lat ukończyć budowę. Ostatnie dwa lata, do czasu uruchomienia kopalni 19 lipca 1952 roku, prace prowadzone były pod ziemią celem uzyskania pierwszych ton węgla. Pomimo wielu przeszkód i trudności, jakie pokonywać trzeba było w trakcie budowy, kopalnia ta była pierwszą z wielu nowoczesnych wybudowanych po 1945 roku.

1 stycznia 1967 r. kopalnia otrzymała nową nazwę – „Lenin”, którą nosiła do 1989 roku. Później znowu została „Wesołą”, by od 1 stycznia 2007 r. zmienić nazwę na „Mysłowice-Wesoła”, co wiązało się z połączeniem z kopalnią „Mysłowice”. Od 1 kwietnia 2017 roku KWK Mysłowice-Wesoła weszła w skład Polskiej Grupy Górniczej S.A. i do dziś funkcjonuje pod nazwą: Oddział KWK Mysłowice-Wesoła.