3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się prelekcja oraz wystawa dotycząca pokonywania barier osób niepełnosprawnych.

– W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zaprosiliśmy mysłowiczan na prelekcję połączoną z wystawą fotografii „Normalność w inności” autorstwa Agnieszki Majnusz. Ta wystawa pokazuje jakość życia osób z EB – mówi Marta Ostrowska, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Mysłowice.

Agnieszka Majnusz wraz z Przemysławem Sobieszczukiem są również autorami książki „Siła w EB. Historia człowieka ze szkła”.

– Chcieliśmy pokazać, że pomimo tego, że osoby, które chorują na tę chorobę czy w jakiś sposób doświadczają niepełnosprawności, to tak naprawdę niewiele różnią się od innych osób pełnosprawnych. Jest to choroba, z którą jest trudno, jest cierpienie, ból i cała konsekwencja tego, ale jest normalne życie, które toczy się razem z tą chorobą – mówi Agnieszka Majnusz, autorka wystawy.

Tajemniczo brzmiąca choroba EB to pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. Objawy są widoczne gołym okiem. Pod wpływem urazów, a nawet dotyku, na skórze pojawiają się pęcherze, które następnie pękają i rozwarstwiają naskórek. Osoby chore przez cały czas są w opatrunkach, które tak naprawdę zastępują im skórę.

– Ta choroba to jest choroba dotyku. Dotyk najmniejszy boli. Tak, nie mam dłoni. Dłonie są spowodowane tym, że choroba się nasila z wiekiem. Powoduje przyrost przykurczy dłoni i one się tak jakby sklejają w pięść – mówi Przemysław Sobieszczuk, bohater wystawy zdjęć „Normalność w inności”.

Podczas wydarzenia o swojej niepełnosprawności prócz Przemysława Sobieszczuka, społecznika, motywatora i aktywisty, opowiedział też Krzysztof Wostal, wykładowca i prowadzący szkolenia dot. niepełnosprawnych. Rozstrzygnięto również integracyjny konkurs plastyczno-literacki dla szkół i przedszkoli oraz nagrodzono osoby niepełnosprawne za ich działalność na terenie miasta.

Mysłowickie obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych były tłumaczone na język migowy przez tłumaczkę Agnieszkę Majnusz.

Nagrody za prace plastyczne w kategorii klas I-III otrzymali: Hanna Kwiecień (I miejsce), Łukasz Krzemiński (II miejsce), Aleksandra Bruk i Hanna Kokot (III miejsce). W kategorii przedszkolaków nagrodzono: Leylę Dogan (I miejsce), Milenę Grabowską (II miejsce), Natalię Czaję (III miejsce). Nagrody za prace literackie otrzymali: Kacper Roik (I miejsce), Karolina Sornek (II miejsce) i Paweł Dusza (III miejsce).

Za działalność działalność i zaangażowanie sportowo-kulturalne nagrodzono: Grażynę Siudzińską-Grabowską, Karinę Stelmaszczuk, Rafała Granowskiego, Katarzynę Bożek, Piotra Jaromina i Radka Kwietniewskiego.

Zdjęcia: ITVM / MOK