Na listopadowej sesji Rady Miasta przyjęto „Program współpracy samorządu miasta Mysłowice i organizacji pozarządowych w 2014 roku”. Powstał on z myślą o około 130 mysłowickich organizacjach pozarządowych i ich działalności w nadchodzącym roku.

Sprzyjamy jak najszerszemu włączaniu się lokalnej społeczności w samorządność – podkreśla Edward Lasok, prezydent Mysłowic – Przekonany jestem, że prawdziwą siłę miasta stanowi zaangażowanie mieszkańców w lokalne przedsięwzięcia o charakterze społecznym oraz obywatelska odpowiedzialność. Niezwykle ważne jest budowanie lokalnej wspólnoty i solidna integracja mieszkańców.

Postawienie, w ostatnich latach, na współpracę miasta z organizacjami pozarządowymi pozwoliło na pozyskanie funduszy unijnych na realizowane w mieście programy.

Uwzględnienie partycypacji społecznej w działaniach podejmowanych przez miasto jest koniecznością nowoczesnego, demokratycznego społeczeństwa – mówi Wojciech Król, dyrektor Kancelarii Prezydenta UM w Mysłowicach – Dzięki większej aktywności członków organizacji pozarządowych wzrasta możliwość bezpośredniego wpływu na poprawę jakości życia mieszkańców Mysłowic oraz rozwój społeczno – gospodarczy miasta. Kolejnym krokiem będzie realizowanie podobnych zamierzeń zgodnie z tworzoną „Strategią zrównoważonego rozwoju dla miasta Mysłowice do roku 2020”.

W programie współpracy na przyszły rok określono zasady, zakres i formy współpracy miasta Mysłowice z trzecim sektorem oraz zadania publiczne finansowane z budżetu miasta. Głównym celem programu jest tworzenie warunków rozwoju aktywności i samoorganizacji społeczności lokalnej miasta Mysłowice. Program zakłada m.in. zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w konsultacjach społecznych, tworzenie prawa lokalnego i rozwiązywanie lokalnych problemów. Uwzględniono w nim m.in. niesienie pomocy ludziom najuboższym, niezdolnym do rozwiązywania swoich problemów, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, organizację miejsc wsparcia i działań samopomocowych oraz wsparcie dla tworzenia i rozwoju miejscowych organizacji pozarządowych.

W pozafinansowej formie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi wskazano sferę informacyjną, szkoleniową i organizacyjną. Ściślejsza będzie współpraca i wymiana informacji, częstsze konsultacje, doradztwo oraz aktywizacja i integracja lokalnych organizacji pozarządowych.

Zakłada się, że na realizację programu współpracy przeznaczone będzie z gminnego funduszu ponad 1 mln 583 tys. zł.