W ubiegłym tygodniu pracownicy Straży Miejskiej Mysłowice uczestniczyli w szkoleniu połączonym z warsztatami „Bądź dziś jednym z nas” zorganizowanym przez Fundację „Szansa dla niewidomych”. W trakcie spotkania strażnicy zdobyli nowe doświadczenia oraz wiedzę z dziedziny, która zawsze stanowiła dużą zagadkę dla każdego, kto nie spotkał się z dysfunkcją niedowidzenia. Wiedzę, którą każdy strażnik będzie mógł wykorzystać podczas wykonywania obowiązków służbowych i nie tylko. Poniżej strażnicy chcieliby podzielić się zdobytymi wiadomościami, w jaki sposób możemy pomóc osobom z dysfunkcją niedowidzenia, a czego robić nie należy.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wiele osób niewidomych lub niedowidzących z łatwością wykonuje różne czynności i nie lubi, żeby im pomagać. Chęć pomocy często wprawia je w zakłopotanie. Powinniśmy kierować się zasadą :
- Pomóż niewidomemu, gdy cię o to poprosi, albo gdy zauważysz, że czuje się niepewnie lub jest zdezorientowany.
- Biała laska, którą osoba niewidoma posługuje się przy chodzeniu, wysuwając ją nieco do przodu, powinna zwrócić twoją uwagę. Nie przechodź wówczas obojętnie. Przyjrzyj się życzliwie człowiekowi, któremu niewielkim wysiłkiem możesz pomóc. Sytuacja, w jakiej się z nim spotkasz i jego zachowanie, podsuną ci rodzaj i formę pomocy.
- Jeżeli nie wiesz jak należy postąpić przede wszystkim staraj się zachować w sposób naturalny, unikaj okazywania nadmiernego współczucia i nie próbuj pomagać więcej niż trzeba.
- Na przystanku zapytaj niewidomego oczekującego na tramwaj lub autobus o numer linii, na którą czeka i poinformuj go, gdy podjedzie właściwy pojazd.
- Zareaguj, gdy niewidomy podchodzi do krawężnika na przystanku. Przystanki czy perony nie zawsze mają wypukłe oznaczenia na obrzeżach. Oznakowanie żółtym, kontrastującym z podłożem pasem, ważne dla słabowidzących, jest dla całkowicie niewidomego informacją niedostępną.
- Gdy pomagasz przy wchodzeniu do pojazdu podaj ramię osobie niewidomej i wejdź pierwszy. Możesz też podprowadzić ją do drzwi pojazdu i położyć jej rękę na poręczy przy wejściu.
- Gdy mijasz idącą osobę niewidomą ustąp jej przejścia. Ona ciebie nie widzi! Nie zachowuj się jednak tak „jakby cię nie było”. Odgłosy, jakie powodujesz, pomagają jej w orientacji.
- Przy udzielaniu wskazówek pamiętaj, że jeśli ktoś nie widzi, to informacja np. „trzeba pójść tam, gdzie stoi biały dom” nic nie pomoże. Dobra wskazówka to: „trzeba pójść 50 metrów prosto, po czym skręcić w prawo”.
- Zwracaj uwagę na problemy z lokalizacją. Gdy zauważysz osobę niewidomą próbującą przejść przez jezdnię, popatrz czy obrała prawidłowy kierunek i nie zbacza z bezpiecznej drogi. Ostrzeż ją przed ewentualnymi przeszkodami. Jeżeli będzie to konieczne, ujmij rękę lub laskę niewidomego i wskaż nią kierunek. Postępuj podobnie w innych miejscach, w których poruszanie się osoby niewidomej może być utrudnione np. w parku czy na placu zabaw.
- Zwróć uwagę na osoby niewidome, które nie wiedząc o tym, znalazły się na ścieżce rowerowej.
- Widząc niewidomego w urzędzie zapytaj go, co chce załatwić i staraj się w tym pomóc. Jeżeli oczekujesz razem z nim np. w poczekalni, to wskaż mu wolne miejsce siedzące, a następnie zasygnalizuj, kiedy zbliża się jego kolejka.
- Proponując zajęcie miejsca nie staraj się posadzić niewidomego na krześle. Wystarczy, jeśli położysz jego rękę na oparciu.