W Mysłowicach podejmuje się kolejne kroki zwiększaniu świadomości na temat problemów i potrzeb niepełnosprawnych. Dzięki odrobinie zrozumienia i empatii różnorodne wewnętrznie społeczeństwo ma szansę się zintegrować.
Naprzeciw tej sytuacji wychodzi Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody mają przybliżyć społeczeństwu problemy osób niepełnosprawnych. Mają także pomóc w ich aktywizacji oraz być okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym.
Mysłowice włączyły się w to obchodzone 3 grudnia święto. W Mysłowickim Ośrodku Kultury zgromadzili się z tej okazji przedstawiciele Urzędu Miasta, zaproszeni goście oraz najważniejsi tego dnia – podopieczni instytucji działających na rzecz niepełnosprawnych. Odbyła się tam wystawa ich prac, mogli także wspólnie wysłuchać występu zespołu Dabliu Age.
– Przede wszystkim to jest okazja do integracji środowiska, okazja do tego żeby pokazać, że są, że mają swoje potrzeby, że chcą uczestniczyć w tym życiu społecznym na miarę dzisiejszych czasów.– Anna Zając-Lubowiecka, dyrektor Zespołu szkół specjalnych w Mysłowicach
Poza zwalczaniem uprzedzeń, niezbędnym krokiem do umożliwienia niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu społecznym jest aktywizacja zawodowa. Wciąż brakuje spółdzielni socjalnych, w których mogliby pracować. Niewielu jest też chętnych do podjęcia wolontariatu na ich rzecz, a przestrzeń publiczna dopiero zaczyna się dostosowywać do ich potrzeb. Mysłowicki Urząd Miasta nie pozostaje jednak obojętny na potrzeby niepełnosprawnych.
– W mieście funkcjonują instytucje, które służą osobom niepełnosprawnym i to praktycznie w każdej grupie wiekowej. Jeżeli chodzi o inne formy dostosowania, to na pewno jest przed nami jeszcze dużo pracy, ale każda inwestycja miejska zbliża nas do podniesienia standardów życia dla mieszkańców Mysłowic, w tym osób niepełnosprawnych. – mówi Krzysztof Marciniak, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych
W mysłowickim magistracie zamontowano także wideotelefon, który ułatwia załatwianie spraw urzędowych osobom głuchoniemym, a oficjalna strona internetowa miasta została dostosowana do potrzeb niedowidzących poprzez zastosowanie wersji kontrastowej.