Jeszcze dwa tygodnie dzielą nas od Nowego Roku, od którego obowiązywać będzie nowy budżet Mysłowic. W planie dochodów i wydatków znajdziemy zapisy dotyczące wszelkich aspektów finansowego utrzymania miasta, w tym także plany inwestycyjne. Na jakich ulicach w 2017 roku zobaczymy drogowców i jakie inne remonty i budowy planowane są w mieście? Postanowiliśmy sprawdzić miejskie plany.

 

Budżet miasta czyli roczny plan dochodów i wydatków to jeden z najważniejszych dokumentów w gminie. Zawsze pod koniec roku urzędnicy oraz władze miasta wraz z radnymi przygotowują budżet, określający finansowy plan funkcjonowania miasta. Nie są to sztywne ramy, które muszą być zrealizowane dokładnie co do zaplanowanej złotówki – w ciągu roku może być on podawany modyfikacjom, a środki mogą być przesuwane pomiędzy poszczególnymi zadaniami.

Projekt budżetu miasta na 2017 rok został opracowany na ogólną kwotę. Po stronie planowanych dochodów w wysokości 336.038.384 złotych, dochody bieżące mają stanowić 296.408.188 złotych, a dochody majątkowe mają wynieść 9.201.700 złotych. Planowane wydatki maja wynieść 334.331.434 złotych – w tym wydatki bieżące mają wynieść 296.408.188 złotych, a wydatki majątkowe mają wynieść 37.923.246 złotych.

Drogi

Już od kilku lat znaczny ułamek inwestycji stanowią te związane z przebudową mysłowickich ulic i chodników. Tak też będzie w roku 2017. Magistrat planuje wysłać drogowców, by przeprowadzili remonty ulic Długiej, Orła Białego, Laryskiej, Janowskiej, 3 Maja, Partyzantów, Konopnickiej, Maków i Krokusów. W rejonie Starego Miasta ulice Matejki, Żwirki i Wigury oraz Wałowej, ulicę Okrzei, fragment ulicy Generała Ziętka oraz ulicy Dygasińskiego.

 

W budżecie zostały także zabezpieczone środki na realizację projektu „Bike and Ride” związanego z przebudową siatki ulic i chodników w Mysłowicach pod drogi rowerowe oraz środki na wkład własny do projektu wymiany oświetlenia w mieście na LED-y.

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/12/lasok-o-drogach.mp4[/KGVID]

Termomodernizacje i oświata

W plany wpisano także termomodernizacje budynku mieszkalnego przy ulicy Reja 18 oraz budynku będącego siedzibą mysłowickiej prokuratury oraz urzędu pracy. Zakłada się także przeprowadzenie termomodernizacji w przedszkolach nr 15 i 16, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz w mysłowickim domu dziecka. Miasto planuje także remont elewacji zabytkowej nieruchomości stanowiącej siedzibę Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W plan budżetu wpisano także zabezpieczenie środków na przygotowanie projektów pod kolejne termomodernizacje mysłowickich nieruchomości użyteczności publicznej.

W trakcie budowy znajduje się budynek pod Przedszkole nr 10, który ma być ukończony w przyszłym roku. Miasto w budżetowym planie zawarło też zapis odnośnie budowy nowej siedziby dla przedszkola i szkoły w Laryszu. Obecna siedziba, ze względu na liczne szkody górnicze, nie nadaje się już do remontu. Lepszym oraz tańszym rozwiązaniem ma być wybudowanie nowego budynku. Wśród inwestycji związanych z oświatą zawarto także plan budowy nowego boiska sportowego dla centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Rekreacja

W przyszłym roku realizowana będzie pierwsza inwestycja związana z Mysłowickim Budżetem Obywatelskim, który po raz pierwszy został poddany pod głosowanie w tym roku. Decyzją mysłowiczan, rozpocznie się budowa parku rekreacyjno-sportowego Promenada wraz z zagospodarowaniem Trójkąta Trzech Cesarzy.

W budżecie zabezpieczono także środki na kolejne prace na terenie Parku Słupna, a także wkład własny pod budowę nowego stadionu do lekkiej atletyki przy Promenadzie. Znajdziemy tam także zapisy o doposażeniu i budowie placy zabaw dla dzieci.

Przyjęcie budżetu

Plan mysłowickiego budżetu zostanie poddany pod głosowanie podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się 22. grudnia.