Zakończył się drugi etap remontu narożnej kamienicy mieszczącej się u zbiegu ulic Żwirki i Wigury z ulicą Bytomską. Był to jeden z najbardziej zniszczonych, mysłowickich zabytków. Niekorzystna lokalizacja powodowała niszczenie pochodzącej z początków XX w. kamienicy.
Niebezpieczeństwo nad głowami
Przed remontem przez zaniedbany dach do budynku dostawała się woda, powodując korozję ścian, ubytki i pęknięcia ścian. Także duży ruch pojazdów, w tym szczególnie destrukcyjny ruch tramwajowy, doprowadziły obiekt do opłakanego stanu.

Największe zagrożenie stwarzało wprawdzie oryginalne, ale jednocześnie niebezpieczne zwieńczenie górnego gzymsu. Kilka metrów nad głowami przechodniów budowniczy sprzed stu lat umieścili w rzędzie wielkie płyty z piaskowca o wadze blisko 100 kg każda, częściowo oparte na murze, a częściowo oparte nad chodnikiem. Gzyms podtrzymujący płyty dawno już odpadł, a mur, na którym płyty leżały sypał się w oczach – remont był konieczny i pilny.

Jednak wcześniej niezbędne było uzyskanie pozwolenia konserwatora zabytków, ponieważ nieruchomość znajduje się w ścisłej strefie ochrony konserwatorskiej miasta. Ten niepozorny budynek ma duże znaczenie dla miasta – całe pierwsze piętro zajmują mieszkania chronione MOPS-u oraz noclegownia dla bezdomnych kobiet. Natomiast na parterze znajdują się lokale firm rzemieślniczych.

MZGK-Żwirki-i-Wigury-2-620x350
Oświetlenie kamienicy nocą, fot. MZGK

Własnymi siłami i etapowo
Remont został wykonany środkami własnymi MZGK. Jeszcze jesienią 2013 roku zostały wykonane pierwsze prace mające zabezpieczyć budynek przed zimą. W celu zniwelowania zagrożeń dla ludzi zdjęto cześć wspomnianych wcześniej płyt z piaskowca. Wiosną 2014 roku kompleksowo naprawiono dach: wymieniono spróchniałe elementy deskowania, przebudowano kominy oraz całość powierzchni pokryto nowoczesną papą termozgrzewalną. Budynek zyskał również nowe orynnowanie, obróbki blacharskie, i nową stolarkę okienną na całym pierwszym piętrze w pomieszczeniach MOPS-u.
Wewnątrz pomieszczeń MOPS odmalowano pomieszczenia, naprawiono podłogi, i całkowicie odnowiono łazienkę. Na zewnątrz uzupełniono ubytki elewacji, odtworzono ozdobne gzymsy i gładkie tynki. Na zakończenie budynek pomalowano trwałymi farbami silikonowymi, chroniącymi przed deszczem i o dobrej przepustowości pary wodnej. Na ścianach budynku zamontowano również kinkiety, które nadają kamienicy urok po zmroku.

To jeszcze nie koniec prac na kamienicy. W przyszłym roku MZGK ma w planach obłożenie cokołu budynku okładziną z kamienia. Będzie także kontynuowana naprawa ścian od podwórza sąsiednich nieruchomości.

przedpokamienica przed i po remoncie, fot.itvm.pl