Szansą dla ożywienia miasta byłoby zagospodarowanie około 70 hektarów terenów poprzemysłowych KWK „Mysłowice”. Znajduje się tutaj około 80 budynków biurowych i przemysłowych, z których część prawdopodobnie będzie wymagała rewitalizacji a pozostała będzie musiała być wyburzona. Kluczową kwestią jest jednak przejęcie przedmiotowego terenu od Katowickiego Holdingu Węglowego.
– Wiążemy duże nadzieje z zagospodarowaniem tego terenu. Mamy silną motywację, aby wykorzystać szansę, która jest przed nami i ubiegać się o środki unijne w ramach programów miejskich i rewitalizacyjnych na lata 2014 – 2020. To szansa dla naszego miasta – podkreśla Edward Lasok, prezydent miasta Mysłowice.
Projekt, który uzyskał dofinansowanie, obejmuje między innymi takie działania jak ocenę stopnia zanieczyszczenia gruntów poprzemysłowych, ekspertyzę stanu technicznego obiektów oraz ekspertyzę w zakresie sposobów pozyskania prawa własności gruntów czy wykonanie dokumentacji projektowej zagospodarowania wybranych terenów poprzemysłowych. Opracowana w projekcie dokumentacja projektowa stworzy możliwość do aplikowania i realizacji partnerskich projektów m.in. w perspektywie 2014 – 2020.
Łączna wartość projektu, którego zakończenie przewiduje się na II kwartał 2015 r. to 2.479.460,00 zł.
Razem można więcej
Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec to miasta sąsiadujące ze sobą, mające wspólną, przemysłową historię i podobne problemy gospodarcze, przestrzenne i społeczne. W historii gospodarczej tych miast miały miejsce nieliczne wspólne przedsięwzięcia, co obrazuje potrzebę wypracowania zasad, kanałów komunikacji i wzajemnych relacji pozwalających na zbudowanie partnerstwa dla wspólnych działań. Bezpośrednia bliskość miast, powiązania komunikacyjne, zbliżone problemy rosnącego bezrobocia, spadających dochodów gmin, niszczejącej infrastruktury miejskiej, ograniczeń wynikających z zanieczyszczeń gruntowych są ogromnym potencjałem dla współpracy. Wspólne działania będą dużo bardziej efektywne nie tylko ze względu na większą skalę działań i większe środki, które mogą być na nie przeznaczone, ale też ze względu na silne powiązania i wzajemne zależności występujące w wyznaczonym obszarze współpracy.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.