Prezydenci oraz burmistrzowie 41 gmin przyjęli budżet Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2018 roku. W ramach pierwszego budżetu Metropolia ma wydać ponad 190 milionów złotych.
Najmocniejszy akcent postawiono na transport publiczny w metropolii. Jak pisaliśmy już wcześniej, spore zmiany szykują się już od 1 stycznia: „Porozumienie podpisane. Wspólne bilety jednorazowe od Nowego Roku”.
Po Nowym Roku to Metropolia przejmie umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, którą obecnie posiada KZK GOP. Na mocy umowy, Związek miał kupić z wykorzystaniem dotacji 60 autobusów elektrycznych. Metropolia planuje natomiast, by było ich łącznie 300. Wydatek ten ma pochłonąć 116 mln zł z budżetu.
Metropolia planuje prace nad dokumentami związanymi z transportem na terenie miast i gmin ją tworzących.
W Metropolii ważna będzie spójność – dlatego też powstanie fundusz spójności, z którego będą mogły korzystać biedniejsze miasta i gminy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Fundusz będzie opiewał na 60 mln złotych. Miasta i gminy same mają ustalić, jak chcą wydać pieniądze z funduszu. Ustalono jednak, że w większości będą to wydatki na komunikację.