fot.mat.org

Po raz kolejny aktorzy, reżyserowie i scenografowie z niecierpliwością wyczekiwać będą 27 marca, czyli Międzynarodowego Dnia Teatru. Właśnie wtedy okaże się, do kogo powędrują przyznawane rok rocznie Złote Maski, czyli najważniejsze nagrody teatralne w naszym regionie. Ruszył już nabór do tegorocznej edycji, premiery można zgłaszać jeszcze do końca roku.

Nagroda teatralna „Złote Maski” przyznawana jest corocznie za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody. „Złote Maski” przyznawane są dziewięciu kategoriach, są to m.in: przedstawienie roku, spektakl dla młodych widzów, aktorstwo za rolę męską i żeńską, reżyseria czy scenografia. W poprzedniej edycji konkursu za najlepsze przedstawienie roku jurorzy uznali operę „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda, w inscenizacji Michała Znanieckiego.

Zgłoszenia premier dokonują podmioty przygotowujące spektakle. Informacje o premierach roku 2018 (autor, tytuł, realizatorzy, obsada, data i miejsce premiery) należy przesyłać na adres: anita.szymanda@slaskie.pl w terminie do 31 grudnia. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się corocznie w marcu, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Szczegółowe informacje na temat najważniejszej nagrody teatralnej w naszym regionie, fundowanej z budżetu województwa, można uzyskać w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (osoba odpowiedzialna – Anita Szymańda-Dowbecka) pod numerem telefonu 32 77-40-215.