Do renowacji w pierwszej kolejności zakwalifikowano balkony będące w najgorszym stanie technicznym. Decyzja o ich pilnym remoncie podyktowana była troską o bezpieczeństwo użytkowników i przechodniów. Jako, że balkony są nadwieszonymi elementami konstrukcyjnymi budynków, szczególnie narażonymi na szkodliwe wpływy atmosferyczne, bardzo ważnym było wyremontowanie ich jeszcze przed zimą.
– Specjalistyczna firma zewnętrzna – wykonawca zadania – w pierwszej fazie robót naprawiła i odrestaurowała balkon na budynku przy ul. Oświęcimskiej 66. Najpierw rozkuto starą płytę balkonową, oczyszczono stalową konstrukcję, po czym ponownie wykonano betonową wylewkę. Ciężka, murowana balustrada została zastąpiona nową, lekką, metalową, zamontowaną na wysokość zgodną z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. W trakcie remontu wykonano również izolację przeciwwodną oraz wymieniono obróbki blacharskie – informuje Agnieszka Gajowczyk, rzecznik prasowy MZGK.
W drugiej fazie robót rusztowania przeniesiono na ul. Szopena. Tam odnowionych zostało osiemnaście balkonów budynków nr 12 i 12a. Zgodnie z podpisaną umową, zakres zadań do wykonania w ramach tej renowacji był podobny, rozszerzono go jednak o montaż daszków nad balkonami na ostatniej kondygnacji, wyłożenie posadzek glazurą mrozoodporną, zabezpieczenie dylatacji oraz uzupełnienie tynków elewacji i jej pomalowanie w odcieniach pięknych szarości z dodatkiem pomarańczowych akcentów, rozweselających wizerunek budowli.
– W przyszłym roku planujemy dalsze remonty balkonów i galerii – w kolejności od najbardziej zniszczonych i najbardziej niebezpiecznych – dodaje Gajowczyk.