Trwa wymiana oświetlenia ulicznego na dwupasmowym odcinku ulicy Oświęcimskiej. Stare latarnie zastąpią nowe punkty świetlne w liczbie trzydziestu dwóch, które są oświetleniem typu led. Prace powinny zakończyć się w ciągu kilku najbliższych dni.
Nie jest to jedyne miejsce w mieście, w którym postawiono na tą nową technologię. Jak zapewnia magistrat, przy okazji remontów miejskich dróg nacisk kładziony jest także na taką właśnie wymianę oświetlenia. Przykładami są ulice Piastów Śląskich (dzielnica Wesoła) oraz Kotarbińskiego (Morgi).

W centrum Mysłowic oświetlenie ledowe można spotkać w Parku Zamkowym, gdzie pojawiło się ono przy okazji modernizacji pierwszej części tego zabytkowego parku.

Dlaczego oświetlenie led w ciągu ostatnich lat zyskało na popularności? Przede wszystkim diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia oferowanym na rynku. Ich sprawność wynosi 80-95%. Sprawność zwykłej żarówki to 5-10%. Moduły oświetleniowe LED charakteryzują się przeciętnym czasem pracy wynoszącym ok. 50000 godzin. To dziesięciokrotnie dłużej, jak czas pracy żarówki halogenowej i 25 razy więcej od zwyczajnej żarówki. Przeciętny czas eksploatacji modułu LED wynosi 5-7 lat. Ledowe oświetlenie to nie tylko jaśniejsze światło, ale także znaczne oszczędności dla miasta. Zwykła lampa w ciągu 5 lat zużywa aż 3530 kWh, a w ciągu tego samego okresu ledowa lampa zużyje 1290 kWh. W tradycyjnej lampie w ciągu 5 lat żarówka jest zmieniana 5 razy, a w ledowej jedna żarówka starcza nawet na dłużej niż 5 lat.

led-info

W najbliższych latach tego typu oświetlenia w Mysłowicach ma być znacznie więcej. Miasta aglomeracji górnośląskiej mają otrzymać ponad 3 mld złotych na inwestycje z unijnej kasy. W planie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych ujęto m.in. Mysłowice, w których wymienione ma ulec właśnie oświetlenie uliczne.