Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja wyjątkowo klimatycznego festiwalu AlterFest. Gra świateł, zanurzona w dymie scena i ciekawa akustyka kościoła ewangelickiego po raz kolejny spotęgują muzyczne doznania. Zagrają m.in. Gaba Kulka, Dick4Dick czy The Fruitcakes. Festiwal zostanie wzbogacony także o akcent literacki…

12 maja o godz. 19:30 rozpocznie się koncert grupy KOLORY, tego dnia zagra też Daniel Spaleniak , Leski, zespół We draw A i Gaba Kulka. Dzień później, 13 maja o 19:30 zagrają: SALK, NOT PRETTY ENOUGH, The Fruitcakes, Urbanski i grupa Dick4Dick. Bilet jednodniowy można nabyć w cenie 30 zł, natomiast udział we wszystkich koncertach kosztuje 50 zł. Wejściówki można nabyć w Pan Wiking Cafee lub TUTAJ.

Choć pojęcie „muzyka alternatywna” obrosło pewnym stereotypem, warto przyjść na festiwal i przekonać się, że występujący tam artyści trafią w gusta fanów różnych gatunków.

– Utarło się, że ta muzyka alternatywna jest trochę niedostępna, gdzieś z boku, dla wąskiej grupy odbiorców, ale nie do końca tak jest. Od jakiegoś już czasu alternatywa zmienia się na tyle mocno, że obejmuje od elektroniki, poprzez pop, hip-hop, aż do rocka, także myślę, że AlterFest jest dla każdego, kto chce poznawać nową muzykę, nowych artystów. – mówi Łukasz Prajer, organizator festiwalu

Ta konkretna przygoda z muzyką alternatywną jest niezwykła nie tylko ze względu na repertuar. Festiwal jest charakterystyczny także dzięki miejscu, w którym się odbywa. Klimat i akustyka kościoła ewangelickiego nadają mu wyjątkowy wyraz.

– Nie ma chyba w Polsce innego festiwalu, który w całości odbywał by się w funkcjonującym kościele, gdzie regularnie odbywają się msze. – dodaje Prajer

Nowością na AlterFeście będzie akcent literacki. Każdego dnia odbywać się będą spotkania autorskie z pisarzami i poetami. Gośćmi będzie czworo autorów: Dominika Słowik – autorka jednego z najmocniejszych debiutów ostatnich lat – powieści „Atlas: Doppelganger”; Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, która publikowała m.in. w „Polityce” czy „Tygodniku Powszechnym”. Współautorka polskiego przekładu „Delikatnego mechanizmu” i „Wybuchowego biletu” W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów „Bukaresztu” Małgorzaty Rejmer na język angielski; Wojciech Brzoska – poeta, autor 6-ciu książek poetyckich oraz kilku arkuszy. Współautor więziennej etiudy filmowej „Scrafitto”. Jego utwory tłumaczono na angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński i serbski. W 2007 roku TVP Kultura nakręciła o nim dokument z cyklu „Wierszem 2”; Marcin Orliński – poeta, prozaik, krytyk literacki. Autor tomów wierszy „Mumu humu”, „Parada drezyn” czy „Tętno” , napisał też zbiór krótkich utworów prozatorskich „Zabiegi” oraz książkę krytycznoliteracką „Płynne przejścia”. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” czy „Tygodniku Powszechnym”, i redagował rubrykę poetycką w „Przekroju”.

Poznajcie artystów, którzy zaprezentują się na tegorocznej edycji festiwalu AlterFest:

1. ESKI

Wykonawca tworzący muzykę z pogranicza dream popu i indie-folku, wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. W czerwcu 2015 roku ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana ”Splot”. Leski jest zdobywcą Mateusza Trójki w kategorii Muzyka Rozrywkowa – debiut roku.

2. WE DRAW A

Wrocławski duet wykonujący elektroniczną muzykę alternatywną. Grupę założono w 2012 roku z inicjatywy Piotra Lewandowskiego, muzyka znanego z zespołów Indigo Tree, Boar Sleeping, Mifune i SWNY, a dołączył do niego członek grupy Kamp!, Radosław Krzyżanowski. W 2014 r. ukazał się ich debiutancki album Moments, a w roku 2016 zespół wydał drugą studyjną płytę Ghosts.

3. THE FRUITCAKES

The Fruitcakes tworzą muzykę niesamowicie dopieszczoną harmonicznie. Krążek zespołu zatytułowany The Fruitcakes 2 ukaże się wiosną 2017 roku. Dwanaście utworów zarejestrowano techniką analogową w studiu im. Adama Mickiewicza w Warszawie, tym samym, w którym powstawały płyty takich formacji jak Lenny Valentino, Lilly Hates Roses, Ścianka czy Kristen.

4. SALK

Zespół chce poprzez swoją muzykę zabrać słuchacza na chwilę w inny świat. W świat kompletny, w którym można posłuchać, ale też dotknąć i poczuć. Chcą udowodnić, że polska piosenka może być wciąż dobrą piosenką. Tutaj zaczyna się historia. Trochę magiczna, trochę zamglona, ale w gruncie rzeczy bardzo prosta. 21 kwietnia światło dzienne ujrzy debiutancka płyta zespołu zatytułowana Matronika.

5. KOLORY

Kolory to trzech gitarzystów i perkusista grający rasowego indie-rocka. Pierwszy duży koncert zagrali podczas Juwenaliów Śląskich w 2015 roku, wystąpili też na jednej ze scen podczas katowickiego etapu wyścigu Tour de Pologne. Do największych sukcesów zaliczają zwycięstwo w konkursie pod patronatem Katowice Miasto Ogrodów oraz UNESCO – Dzielnica Brzmi Dobrze. Jest to zdecydowanie najlepiej zapowiadający się indie-rockowy debiut ostatnich lat.

6. GABA KULKA

Śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Można powiedzieć, że jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret. Wydała siedem płyt, które zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków. Nagrodzona między innymi Fryderykiem (wokalistka roku 2009) czy brązowym Tukanem Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

7. DICK4DICK

Dick4Dick to muzyczna i performerska grupa założona przez czwórkę przyjaciół z Trójmiasta. Zespół znany jest z ekstrawaganckich koncertów i dosadnych tekstów piosenek. Dick4Dick powstał w 2004 roku i ma na swoim koncie kilka wydawnictw muzycznych i multimedialnych. W skład zespołu wchodzą obecnie : Baron Baye (Tomek Ziętek), Goodboy Khris (Krystian Wołowski), Great Adaggio (Adam Hryniewicki), M.Bunio.S (Michał Skrok) oraz WetDick Jr (Maciej Szupica).

8. DANIEL SPALENIAK

Objawienie ostatnich lat w muzyce alternatywnej. Jest to kolejny muzyk, który udowadnia, że Łódź jest jednym z ważniejszych ośrodków na muzycznej mapie Polski. Jego muzyka to subtelne brzmienia, pełne melancholii i ciepła, doprawione odrobiną tajemnicy. Całość wieńczy głęboki, szorstki wokal. Mimo młodego wieku ma na swoim dwie długogrające płyty: wydaną w 2014 roku „Dreamers” oraz album „Back Home”, którego premiera miała miejsce w 2016 roku.

Solowy projekt Wojtka Urbanskiego, współtwórcy znanego duetu Rysy, nominowanego do Fryderyków 2016 w kategorii Debiut Roku. Urbański to kawał solidnej, mocnej elektroniki. W ostatnim czasie o artyście zrobiło się głośno za sprawą niezwykle udanego remiksu utworu „Wracam” wykonywanego przez grupę Sorry Boys.

9. NOT PRETTY ENOUGH

Świeży, dobrze zapowiadający się projekt muzyczny. Lubią chować się w szarościach i wpadać w nieprzejrzystości. Podstawą komunikacji jest dla nich czysta emocja, a sposobem na jej odzwierciedlenie muzyka, która szepcze, szumi i odbija się echem. Poprzez muzykę wpuszczają nas do swojego magicznego świata, pełzają w naszą podświadomość po cichu, z jakąś niewytłumaczalnie intrygującą mieszanką smutku, nostalgii i tajemniczych niedopowiedzeń.