W autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących – to decyzja rządu, która będzie obowiązywać w całej Polsce od 25 marca do 11 kwietnia.
– Prosimy, żeby w tych dniach pasażerowie maksymalnie ograniczyli swoje podróże komunikacją miejską, abyśmy mogli zapewnić bezpieczne warunki dla wszystkich osób, które muszą dojechać do pracy – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.
W ostatnich dniach Zarząd Transportu Metropolitalnego odnotował na tyle duży spadek liczby podróżnych, że większość realizowanych połączeń już teraz spełnia to kryterium. Na niektórych kursach odnotowuje się zaledwie 15-20% wcześniej podróżujących. Przypomnijmy, że wprowadzenie rozkładów jazdy ważnych dni robocze nieszkolne to zmniejszenie oferty o 6%, podczas gdy liczba pasażerów spadła w tym czasie o kilkadziesiąt procent.
W związku z podjętą przez rząd decyzją i w trosce o bezpieczeństwo podróżnych ZTM:
- rezygnuje z wprowadzenia zapowiedzianych wcześniej ograniczeń dotyczących komunikacji trolejbusowej w podregionie tyskim (miały one obowiązywać od 25 marca),
- wdroży zapowiedziane wcześniej zmiany w komunikacji autobusowej w podregionie tyskim (zawieszenie niektórych linii, wprowadzenie sobotnich rozkładów jazdy w dni powszednie), przy czym kursy najbardziej popularne będą realizowane możliwie największymi pojazdami oraz, w miarę możliwości, będą uruchamiane dodatkowe połączenia,
- zleci operatorom zawieszenie przy każdych drzwiach pojazdów informacji, ile osób jednocześnie może w nich przebywać,
- zapewnieni obsługę linii, z których najczęściej korzystają pasażerowie, przez 18-metrowe pojazdy przegubowe.
Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy.
ZTM prosi o wyrozumiałość dla tych działań, które są wdrażane w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich.
– Prosimy również, aby mieszkańcy pilnie zgłaszali nam informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50%. Prosimy przesyłać je na adres kancelaria@metropoliaztm.pl lub kontaktować się z infolinią ZTM, która pracuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Bezpłatny numer telefonu to 800 16 30 30. Dzięki temu będziemy mogli szybciej podjąć niezbędne decyzje, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym – dodaje Wawrzaszek.
Ewentualne dodatkowe zmniejszenie liczby kursów na danej linii będzie spowodowane niską frekwencją. Pozwoli to wzmocnić i zabezpieczyć linie, z których korzystają osoby, które muszą w tych dniach dojechać do pracy. Bądźmy również wyrozumiali dla kierowców i motorniczych. Niektórzy z nich przebywają na zwolnieniach chorobowych lub będą chcieli skorzystać z możliwości opieki nad dziećmi.
ZTM przypomina jednocześnie, że w komunikacji:
- tramwajowej nadal obowiązywać będą w dni robocze rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekendy rozkłady jazdy ważne w niedziele,
- autobusowej nadal obowiązywać będą w dni powszednie rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne.
W związku ze stanem epidemii oraz dynamicznymi zmianami przed podróżą sprawdzajcie aktualny rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM. W wyniku wdrażania wielu korekt niestety nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na wszystkich przystankach. Na najważniejszych z nich znajdują się tablice SDIP, które pokazują, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus lub tramwaj. Aktualną informację o odjazdach można również uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię ZTM lub korzystając z aplikacji mobilnych.
Informacja prasowa