2 maja, dokładnie w 100. rocznicę wybuchu ostatniego z trzech konfliktów zbrojnych na Górnym Śląsku, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Powstania śląskie”. To kolejne wydawnictwo z serii poświęconej zrywom niepodległościowym na pograniczu II Rzeczypospolitej. W 2019 r. spółka wydała znaczek dedykowany I powstaniu, natomiast w roku ubiegłym znaczek honorujący drugie z wystąpień przeciwko terrorowi niemieckich oddziałów paramilitarnych na Śląsku.
Autor projektu, Adam Kultys, przedstawił na znaczku postać Wojciecha Korfantego oraz mapę zasięgu III powstania śląskiego. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona powstańców, obsługujących karabin maszynowy Maxim wz. 1908 na podstawie saneczkowej, w czasie akcji nad Odrą.
– Nasz najnowszy znaczek jest jednocześnie trzecim i ostatnim ze znaczków poświęconych stuleciu śląskich zrywów niepodległościowych. Dzięki woli walki tysięcy śląskich Polaków, dzięki bohaterom sprzed stu lat, znaczna część Górnego Śląska powróciła do Polski. Jako narodowy operator pocztowy winniśmy przypominać i utrwalać w pamięci nowych pokoleń tych, którzy wywalczyli i potem budowali niepodległą Polskę. Śląskie powstania, w tym dwa zwycięskie, są takim przykładem wspólnego trudu i zaangażowania w sprawy ojczyzny – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Powstania śląskie z lat 1919-1921 to jedne z najbardziej heroicznych zrywów niepodległościowych w dziejach Polski i Europy. Dzięki nadludzkiemu poświęceniu bohaterskich Ślązaków, mimo niesprzyjającej sytuacji politycznej, udało się odzyskać strategiczne części regionu Górnego Śląska i włączyć je w granice Polski. Wydarzenia tamtych dni dobitnie pokazały, że patriotyzm Ślązaków był jednym z fundamentów dla niepodległości II Rzeczypospolitej.
– Powstania stanowią dla mnie niezwykle istotną część regionalnej historii Śląska, która miała bezpośredni wpływ na losy całej II Rzeczypospolitej. Tworząc ten szczególny walor, skupiłem się na przedstawieniu na nim postaci, która miała zdecydowanie największy wpływ na losy tej części naszego pięknego kraju, ojca polskiej niepodległości, wybitnego Ślązaka Wojciecha Korfantego. Wierzę w to, że zaprojektowany przeze mnie znaczek przyczyni się do godnego uczczenia 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego – mówi Adam Kultys, autor projektu znaczka oraz zastępca dyrektora w Biurze Wsparcia Klienta Poczty Polskiej.
Na znaczku z 2019 r., który upamiętnił I powstanie śląskie, przedstawiono sylwetkę Alfonsa Zgrzebnioka, przywódcy tego zrywu. Natomiast ubiegłoroczne wydawnictwo, honorujące drugi ze śląskich konfliktów, ukazywało postać lekarza Andrzeja Mielęckiego, który 17 sierpnia 1920 r. został skatowany przez Niemców, wspieranych przez policję bezpieczeństwa (Sicherheitspolizei – Sipo) – wydarzenia te stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu II Powstania Śląskiego.
Informacja prasowa