Świergotki, nimfy, papużki faliste, zeberki, rozele królewskie i wielobarwne kanarki. W piątek 5 listopada w Mysłowickim Ośrodku Kultury rozpoczęła się rozśpiewana wystawa kanarków i ptaków egzotycznych. Będzie ją można podziwiać do niedzieli w Sali Małych Form w Mysłowickim Ośrodku Kultury.
Mysłowicki oddział Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych ma już 93 lata – powstał w 1928 roku.
– Samych wystaw było mniej. Nie zawsze się odbywały lub ich nie odnotowywano. Na tegorocznej wystawia się 10 hodowców, a w sumie w związku jest nas 18 członków. Nasz związek tworzą pasjonaci nie tylko z Mysłowic, ale także z Jaworzna, Imielina, Siemianowic Śląskich, Katowic – mówi Edward Gąsiorowski, prezes mysłowickiego oddziału Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych.
Hodowla kanarków i ptaków egzotycznych jest niewątpliwie wielką pasją dla wystawców i członków związku. U niektórych zamiłowanie było przekazywane z pokolenia na pokolenie, a innych zarazili koledzy.
– Zaczęło się wszystko od kolegi. Otóż jego żona postawiła mu ultimatum: albo ptaki, albo ona. Kolega wybrał żonę. W związku z tym przygarnąłem jego kolekcję wraz z klatkami i zapisałem się do związku. To było 6 lat temu – mówi Henryk Blida, członek mysłowickiego oddziału związku.
– U mnie w domu zawsze były ptaki. Dziadek, ojciec… wszyscy hodowali. Teraz hoduję ja, a żona mi pomaga. Obecnie mam 45 glosterów – mówi Tadeusz Czogała, wiceprezes mysłowickiego oddziału związku.
Wielkim pasjonatem jest także mysłowiczanin Jan Zając, który ze Związkiem Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych jest związany od 48 lat.
– Hoduje ptaki na strychu w wieżowcu. Tam mam klatki lęgowe, klatki pojedyncze dla samców. Na strychu mam też kredens, w którym trzymam wszystkie puchary. Jest ich bardzo dużo. 2 razy nawet zdobyłem tytuł mistrza Polski. Nie wiem, jak się żona na to zapatruje, ale mnie to tak zostało w kościach, że nie zrezygnuję – mówi Jan Zając, skarbnik związku.
Kanarki, papugi faliste i nierozłączki, barabanty, rozele królewskie i inne można podziwiać do niedzieli 7 listopada. W piątek i sobotę można przyjść w godzinach 9:00-18:00, w niedzielę natomiast wystawa będzie czynna od 9:00 do 16:00. Wstęp jest bezpłatny.