Badania w kierunku SMA, czyli rdzeniowego zaniku mięśni, dołączyły do „Programu badań przesiewowych noworodków w Polsce”, dzięki czemu w wielu szpitalach w całym kraju będą wykonywane bezpłatnie. Jedną z takich placówek jest Mysłowickie Centrum Zdrowia.
Rdzeniowy zanik mięśni to ciężka choroba genetyczna, która stopniowo osłabia mięśnie, prowadząc do ich zaniknięcia, a w efekcie do częściowego lub całkowitego paraliżu. Jak informuje fundacja SMA, w ponad 70% przypadków pierwsze objawy SMA pojawiają się w niemowlęctwie albo wczesnym dzieciństwie. Od kilku lat w Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, które sprawiło, że rdzeniowy zanik mięśni nie musi już być śmiertelnym wyrokiem. Współczesna medycyna potrafi zatrzymać bieg tej choroby, jeśli zostanie ona wcześnie wykryta. Dlatego badania w kierunku SMA dołączyły do „Programu badań przesiewowych noworodków w Polsce” i w wielu szpitalach w całym kraju będą wykonywane za darmo. Jedną z takich placówek jest Mysłowickie Centrum Zdrowia.
– Do tej pory rodzice często decydowali się zapłacić ok. 200-250 zł za przeprowadzenie takich badań, a teraz będą mogli wykonać je u nas bezpłatnie – informuje Kajetan Gornig, prezes Mysłowickiego Centrum Zdrowia.
Każda świeżo upieczona mama, która urodzi swoją pociechę w MCZ, będzie mogła wyrazić zgodę na przeprowadzenie darmowego badania przesiewowego w kierunku SMA u swojego maleństwa. Z tej możliwości będą mogły skorzystać także panie, które z jakiegoś powodu nie zrobiły tego tuż po porodzie. Kluczowy jest tu jednak czas.
– Najbardziej optymalne jest pobranie krwi w trzeciej dobie życia dziecka, czyli po 48 godzinach od narodzin, ale maksymalnie w czwartej dobie – tłumaczy Kajetan Gornig.
Badanie przeprowadzane jest z próbki krwi.
– Próbki trafią do Instytutu Matki i Dziecka. Jeśli do dwóch tygodni od pobrania rodzice nie otrzymają informacji z laboratorium przesiewowego, będzie to oznaczało negatywny wynik, czyli że wszystko jest w porządku – dodaje prezes Gornig.