Urząd Miasta Mysłowice wspólnie z grupą pasjonatów historii Historia Zapomniana przy wsparciu Muzeum Miasta Mysłowice zrealizował film historyczny „Krzyk i kolce róż. Aparat represji w Mysłowicach w latach 1941-1945 oraz 1945-1946”, poświęcony tematowi obozu Rosengarten. Premiera filmu odbędzie się 4 września o godz. 18.30 na mysłowickiej Promenadzie.
Produkcja powstała ku pamięci wszystkich patriotów zamordowanych w Mysłowicach przez hitlerowskie i komunistyczne aparaty represji.
– Pomysł na realizację filmu powstał zaraz po rewitalizacji Promenady. Ten przepiękny park oprócz walorów rekreacyjnych ma ogromną wartość historyczną, o której nie można zapomnieć. Wiele osób, szczególnie młodsze pokolenie, nie wie, że na terenie Promenady mieściło się miejsce kaźni i zabijania ludzi. Premiera rozpocznie cykl wydarzeń, podczas których będziemy przybliżać mieszkańcom historię Rosengarten. Ponadto film będzie doskonałym materiałem dydaktycznym dla nauczycieli – mówi prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.
Wykonawcą filmu jest grupa pasjonatów historii Historia Zapomniana, tworząca dokumentalne filmy historyczne.
– Mysłowice mają ogromny potencjał historyczny, który należy wykorzystać. Podczas kręcenia filmu mieliśmy okazję zrealizować wiele ciekawych i poruszających rozmów, które stały się filarem produkcji. Narracja osadzona jest w miejscu dawnego obozu Rosengarten, czyli na Promenadzie, tam przywołujemy historię, po czym wirtualnie chodzimy po mrocznej i ciemnej rekonstrukcji 3D obozu. Cieszę się, że premierowa projekcja filmu odbędzie się właśnie w tym miejscu – mówi reżyser i scenarzysta filmu Bartosz Bednarczuk.
W produkcję bardzo mocno zaangażowało się Muzeum Miasta Mysłowice.
– Fakt, że na mysłowickiej Promenadzie mieściło się tymczasowe więzienie policyjne, a potem obóz pracy, jest jedną z najbardziej przerażających historii w naszym mieście. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest bardzo istotna, nie tylko dla mieszkańców Mysłowic. Pamiętajmy, że było to miejsce przesłuchań i wywożenia do obozów ludzi różnych narodowości – mówi dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice Adam Plackowski.
Przypomnijmy, że krótkometrażowy film o tej tematyce nakręciło Muzeum Miasta Mysłowice. Zobaczycie go tutaj, a tu znajdziecie nasze relacje z planu i premiery: Filmowo przypomną o Rosengarten i obozie pracy, Opowiedzieli historię Rosengarten.
Informacja prasowa