Źródło: IPN

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN uznało mogiłę śp. Piotra Korusa za grób weterana walk o niepodległość Polski. Oficjalne uroczystości związane z nadaniem oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko” odbędą się 18 czerwca w Szkole Podstawowej nr 10 w Brzezince oraz na cmentarzu parafialnym w Morgach.

IPN otrzymał wniosek o oznaczenie grobu powstańca śląskiego Piotra Korusa z inicjatywy nauczycielki SP 10 Katarzyny Kuroczki i wpisało go do rejestru grobów weteranów pod numerem 7987. Mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym przy parafii św. Jacka w Morgach.

Piotr Korus uczestniczył w trzech powstaniach śląskich, współorganizował Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska w Brzezince, założył m.in. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Brzezince i Kosztowach oraz Związek Powstańców Śląskich. Ponadto w katach 1924-1939 był naczelnikiem gminy Brzezinka.

Uroczystości związane z upamiętnieniem powstańca odbędą się 18 czerwca w Brzezince i w Morgach. W programie przewidziano akademię poświęconą Piotrowi Korusowi i powstańcom śląskim, która odbędzie się o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Brzezince. Następnie o godzinie 11.00 na cmentarzu parafii św. Jacka w Morgach nastąpi uroczyste oznaczenie grobu wraz z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej i zaproszonymi gośćmi.

Akcję oznaczania grobów znakiem pamięci, opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, rozpoczęto 5 lipca 2021 roku, w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20×8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 roku w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny.