Trwają prace nad aktualizacją Miejskiego Programu Rewitalizacji na lata 2014 – 2020+. Mieszkańcy mogą już zgłaszać swoje propozycje projektów i planów rewitalizacyjnych dla obszaru miasta objętego programem, a w szczególności obszarów problemowych.
Celem rewitalizacji jest poprawa wszystkich aspektów życia mieszkańców newralgicznych obszarów, uwzględniających wsparcie rozwoju gospodarczego i społecznego, wyeliminowanie problemów w poszczególnych dziedzinach gospodarki miejskiej czy poprawę stanu środowiska. Powiązanie spraw społecznych, gospodarczych i technicznych w programie rewitalizacji jest istotą całego procesu.
Działania rewitalizacyjne są prowadzone w Mysłowicach od roku 2002, kiedy to Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę w sprawie przyjęcia kierunków do programu rewitalizacji Starego Miasta i centrów dzielnic południowych. W kolejnych latach radni przyjęli miejski program rewitalizacji ze wskazaniem obszaru Centrum, Szopena, Wielkiej Skotnicy oraz dzielnicy Piasek. Program rewitalizacji na lata 2014 – 2020 + jest kontynuacją działań z ubiegłych lat.
Program rewitalizacji na najbliższe lata, w szczególności skupi się na obszarach pokopalnianych i terenach wokół nich. Problemowymi obszarami, które wymagają rewitalizacji wciąż pozostają dzielnice: Stare Miasto, Centrum i Słupna.
– Program Rewitalizacji to ważny dokument a co najcenniejsze w jego tworzeniu może wziąć udział każdy mieszkaniec. Tym bardziej zachęcamy, by pod wskazany kontakt zgłaszać wszelkie pomysły, które mogą przyczynić się do szeroko pojętej poprawy jakości życia na tym obszarze – mówi Kamila Szal, rzecznik magistratu.
Oprócz zamierzeń inwestycyjnych takich jak remont, modernizacja, przebudowa, adaptacja budynku do nowych funkcji, czy rewaloryzacja terenu, zgłaszane projekty powinny również uwzględniać oddziaływanie na sferę społeczno – gospodarczą taką jak np. poprawę jakości życia mieszkańców, zmniejszenie bezrobocia, poprawę oferty kulturalnej czy sportowej oraz estetyki przestrzeni miejskiej.
Każdy złożony projekt powinien zawierać tytuł i krótki opis. Należy również uwzględnić przybliżony czas realizacji, koszt i źródło finansowania. Ważne jest również aby wskazać cel projektu i podmiot odpowiedzialny za jego realizację, a także grupę docelową.
Szczegółowe informacje dotyczące określonego obszaru objętego rewitalizacją uzyskać można w Wydziale Rozwoju Miasta, Plac Wolności 2, II piętro, pok. nr 19, albo pod nr tel. (32)31-71-214, fax (32) 31-71-105, a także drogą elektroniczną pod adresem mail: j.maka@um.myslowice.pl.
Poniżej prezentujemy mapę z wykazem obszarów objętych programem.