Rozpoczęto procedurę wpisania cmentarza żydowskiego w Mysłowicach do rejestru zabytków. Decyzję podjął Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Łukasz Konarzewski, po dzisiejszym spotkaniu na terenie nekropolii z prezydentem Mysłowic, Dariuszem Wójtowiczem, oraz regionalistą Remigiuszem Garbcem. Nowy status zapewni cmentarzowi niezbędną ochronę prawną i jest częścią szerszych działań podjętych przez lokalne władze w odpowiedzi na niedawny akt wandalizmu.
– Nie zwalniamy tempa w związku z działaniami mającymi na celu zapewnienie ochrony cmentarza żydowskiego w Mysłowicach – podkreślił Dariusz Wójtowicz.
Dzięki uzyskaniu ochrony konserwatorskiej miejsce to będzie mogło liczyć na dodatkową opiekę i sankcje prawne odstraszające potencjalnych wandali. Dodatkowo Wójtowicz złożył wniosek do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o objęcie cmentarza projektem oznakowania cmentarzy żydowskich, co pozwoli na postawienie tablicy informacyjnej z kodem QR przybliżającym historię tego miejsca. W najbliższym czasie prezydent zamierza również zainstalować monitoring, by zabezpieczyć nekropolię przed kolejnymi incydentami.
W Mysłowicach po niedawnym akcie wandalizmu na cmentarzu żydowskim zintensyfikowano działania, aby chronić to historyczne miejsce.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)












