W miejscu pamięci przy terenie dzisiejszej KWK Mysłowice-Wesoła oddano hołd więźniom zamordowanym przez Niemców 27 stycznia 1945 roku. Podczas likwidacji podobozu KL Auschwitz-Birkenau „Fürstengrube” esesmani podpalili baraki i zamordowali około 240 więźniów.
Podobóz funkcjonował w Wesołej koło Mysłowic od września 1943 do stycznia 1945 roku. Przebywało w nim łącznie około 1 300 więźniów, zmuszanych do pracy przy budowie i wydobyciu węgla.
Podczas uroczystości odbyła się krótka modlitwa. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz kopalni, organizacji związkowych, miejscy radni, a także przedstawiciele miejskich jednostek i Urzędu Miasta w Mysłowicach z wiceprezydentami Wojciechem Chmielem i Mateuszem Targosiem na czele.



















Zobaczcie nasz archiwalny materiał na temat „Fürstengrube”.
–















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)












