Od 1 do 30 kwietnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przebiegają IV Mysłowickie Dni Literatury, podczas których odbywa sie szereg imprez czytelniczych, mających na celu promocję literatury oraz czytelnictwa wśród społeczności lokalnej. Wszystkie imprezy biblioteczne mają zachęcić do aktywnego uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze.
Podczas tegorocznych obchodów Dni Literatury dominują spotkania literackie, jednakże nie brakuje propozycji z zakresu sztuki czy muzyki, dzięki organizowanym w placówkach bibliotecznych warsztatom plastycznym, dziennikarskim oraz muzycznym.
Cykl spotkań w ramach Dni Literatury rozpoczęły się dnia 2, 3 i 4 kwietnia br. w bibliotece przy ul. Mikołowskiej zajęcia czytelniczo-literackie, muzyczno-ruchowe i plastyczne dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych.
W bibliotece na osiedlu Bończyka 11 kwietnia br. zorganizowano warsztaty profilaktyczne „Agresji i przemocy mówię NIE!” dla uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 3, prowadzone przez wykwalifikowanego pedagoga z EDU-ARTIS z Krakowa.
Kolejne spotkania literackie odbyły się w bibliotece przy ul. Mikołowskiej – we wtorek 11 kwietnia br. czytelnicy mieli okazję poznać Krzysztofa Spadło – autora powieści dla dorosłych „Skazaniec”, nagrodzonej w konkursie e-book Roku 2013 i uznanej za Najlepszy Self-pub Roku 2013. Spotkaniu z autorem w mysłowickiej bibliotece towarzyszyła prezentacja dokumentu ze zdjęć do filmu, promującego powieść oraz zdjęcia historyczne Zakładu Karnego we Wronkach, których autorem jest fotografik Hektor Werios. „Skazaniec” to pierwsza część opowieści, autor zapowiada już następne tomy, na które czytelnicy czekają z niecierpliwością.
Kolejnym gościem biblioteki była Katarzyna Enerlich – mrągowska pisarka, autorka cyklu powieściowego „Prowincja pełna…”, której twórczość emanuje miłością do mazurskiej ziemi i ludzi. Spotkanie skupiło wielu czytelników i członków Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy bibliotece, którzy z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści autorki o książkach i bohaterach literackich, pisarstwie i doświadczeniach życiowych. Na spotkaniu pisarka podzieliła się tajemnicą kreowania bohaterów swoich książek i ich wyglądu fizycznego, a swoją serdecznością i otwartością urzekła nie tylko swoich fanów. Podkreśliła, że w życiu trzeba mieć marzenia, by do nich dążyć, bo czasem „muszą zamknąć się drzwi, żeby mogły otworzyć się wrota”.
We wtorek 15 kwietnia br. w Czytelni Głównej odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę prof. dr hab. Heleny Synowiec „Śląska ojczyzna polszczyzna z perspektywy edukacyjnej”. Spotkanie prowadziła prof. zw. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz. Książka podejmuje istotne problemy językowo-kulturowe, autorka przedstawia kulturotwórczą rolę gwary w edukacji oraz potrzeby językowe śląskich dzieci. Podczas wielu pytań i dyskusji prof. Helena Synowiec podkreśliła, że gwary nie należy uczyć, ponieważ towarzyszy ona człowiekowi od narodzin i jest językiem serca, ale należy nauczać o gwarze. Spotkanie autorskie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród nauczycieli i bibliotekarzy, ale również wśród osób, którym gwara i kultura regionu nie jest obojętna, a pielęgnowanie swojej „małej ojczyzny” staje się motorem do działania.
Tegoroczne Dni Literatury zakończy spotkanie z Barbarą Ciwoniuk – autorką książek dla młodzieży, która 29 kwietnia o godz. 11.00 odwiedzi bibliotekę w Kosztowach.