Nie zawsze pamiętamy o ofiarach wojen, o bohaterach, żołnierzach, którzy ginęli za naszą wolność i niepodległość, ale czasem – zwłaszcza przy takiej okazji jaką jest 75. rocznica wybuchu II wojny światowej – warto sobie o tym przypomnieć. Przypomnieć i uczcić tych którzy byli ofiarami wojny, terroru, represji. Z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny, 3 września – przy pomniku w Mysłowicach, niedaleko promenady, odbyły się uroczystości poświęcone temu tragicznemu wydarzeniu.
W obecności zgromadzonych mieszkańców, młodzieży gimnazjalnej władze miasta – prezydenci Edward Lasok i Grzegorz Brzoska oraz historyk i nauczyciel Tomasz Wrona – złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Uroczystość rocznicową uświetniła Grupa Rekonstrukcji Historycznej – grupa operacyjna „Śląsk” z Siemianowic Śląskich.
Te tragiczne dni września 1939 roku, gdy wojska niemieckie wkroczyły do Mysłowic 3 września, przypomnieli historyk Tomasz Wrona i prezydent Edward Lasok.
Pomnik przy którym złożono kwiaty postawiony został w hołdzie bohaterom – 23 batalionowi saperów Górnośląskich – w 40 rocznicę wybuchu II wojny światowej i tragicznego września, by uczcić czyn bojowy górnośląskich saperów, którzy właśnie z tego miejsca – z obecnej ulicy Powstańców – wyruszyli we wrześniu 1939 roku do walki w obronie ojczyzny.
Powstanie tego pomnika, pod którym co roku w maju i listopadzie składane są kwiaty było inicjatywą Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Fundatorem zaś tego przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Mysłowic i ( nieistniejące już) Przedsiębiorstwo Robót Górniczych. Autorem projektu był artysta plastyk Bronisław Włodarski. Odsłonięcia pomnika dokonano w listopadzie 1979 roku Mysłowickim saperom – 11 listopada 1966 roku – londyńska Kapituła Orderu Virtuti Militari przyznała Krzyż srebrny Orderu Wojennego VM, lecz w tamtym czasie nie opublikowano nigdzie tej informacji bo w ówczesnej Polsce nie przyjmowano decyzji tej kapituły ani jej oficjalnych odznaczeń. Była to jednak informacja ważna, bo po raz pierwszy za czyny bojowe w kampanii wrześniowej odznaczono pododdział saperów – naszych górnośląskich.