Po wakacyjnej przerwie do Muzeum Miasta Mysłowice powraca cykl historycznych spotkań. Głównym elementem kolejnego, 117. już Muzealnego Czwartku jest wystawa „Węgry 1956. Twarze i przedmioty”.
Realizatorami wystawy „Węgry 1956. Twarze i przedmioty” są Dom Spotkań z Historią i Węgierski Instytut Kultury. Muzeum Miasta Mysłowice będzie mogło pokazać ekspozycję dzięki inicjatywie Stanisławy Warmbrand. Wystawa będzie do dyspozycji mieszkańców od 7 września. Ekspozycja, która będzie prezentowana muzeum, jest w dużej mierze poświęcona Polakom, którzy w tamtym okresie organizowali pomoc humanitarną dla poszkodowanych Węgrów. Można na niej obejrzeć liczne przedmioty z tamtego okresu w postaci opasek noszonych przez demonstrantów, listów, zdjęć, a także fragmentów pocisków użytych przez wojsko przeciwko protestującym.
Dodatkowo w muzeum zostaną zaprezentowane współczesne portrety świadków tamtych wydarzeń m.in. polskich studentów, którzy wstąpili w szeregi budapesztańskiej Rewolucyjnej Gwardii Narodowej. Część zbiorów pochodzi z prywatnej kolekcji Ákosa Engelmayera – ambasadora węgierskiego w Polsce w latach 1990-1995, z którym przewidziane jest spotkanie podczas wernisażu. Wystawę zamyka część poświęcona pamięci o 1956 roku w Polsce i na Węgrzech. Jej zwieńczenie stanowi wiersz Zbigniewa Herberta pod tytułem „Węgrom”.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)











