fot.nadesł.

21 marca w przededniu Światowego Dnia Wody, na terenie zapory w Goczałkowicach–Zdroju uruchomiony został supernowoczesny radar meteorologiczny wraz z pierwszym w Polsce południowej Terenowym Centrum Badawczym. Stworzy to pełną osłonę hydrometeorologiczną liczącego blisko 3,5 tys. hektarów jeziora. W zasięgu urządzeń znalazły się także Mysłowice.

Ustawiony na kilkunastometrowym maszcie radar umożliwi rozpoznawanie oraz prognozowanie wszystkich zjawisk meteorologicznych zachodzących nie tylko w pobliżu Jeziora Goczałkowickiego, ale także w promieniu ponad 100 km. „Zajrzy” również do Mysłowic, sprawdzając, jaka panuje w naszym mieście pogoda. Wykryje nawet najmniejsze opady i zagrożenia pogodowe.

Dane weryfikowane będą w specjalistycznym, nowym centrum meteorologicznym, wyposażonym przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w najnowocześniejszy sprzęt m. in. do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, opadów, ciśnienia atmosferycznego, prędkości oraz kierunku wiatru, temperatury gruntu, rozkładu temperatury i prędkości wiatru, promieniowania całkowitego oraz wysokości pokrywy śnieżnej.

W rezultacie pozwoli to na bardzo precyzyjne określanie obszarów zagrożonych niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi m. in. burzami i gradobiciem oraz podjęcie działań prewencyjnych ograniczających skutki tych zjawisk. Odbiorcami takich danych mogą być m. in. samorządy, rolnictwo, lotnictwo, branża budowlana, centra zarządzania kryzysowego, organizatorzy imprez masowych.

21 marca odbył się także lot specjalnego drona z aparaturą meteo. Dron, patrolując regularnie linię brzegową zbiornika, badać będzie stan roślinności i zjawisk ekologicznych zachodzących w jeziorze i jego otoczeniu. Umożliwi także gromadzenie danych do celów naukowych i dydaktycznych, ściśle związanych z ochroną środowiska w naszym regionie.

Co równie ważne, dzięki nowoczesnym urządzeniom meteorologicznym zapora i jezioro w Goczałkowicach jeszcze skuteczniej niż dotychczas pełnić będzie funkcję ochrony przeciwpowodziowej w woj. śląskim.