Najcierpliwsi obserwatorzy będą mogli zauważyć nawet 20 spadających gwiazd w ciągu godziny. / fot.pexels

Drakonidy, Geminidy, Lirydy – to nie nazwy rzadkich skał, ani nowo odkrytych bakterii, ale niektóre spośród rojów meteorytów, które spadając z nieba kilka razy do roku serwują nam niezwykłe widowisko. Już 28 lipca dla amatorów obserwacji nocnego nieba szykuje się kolejne takie show. Właśnie wtedy nieboskłon przetnie maksimum roju południowych delta Akwarydów.

Gdzie i kiedy wypowiedzieć życzenie?

Maksimum roju już 28 lipca

Choć najwięcej zależy od pogody, ponieważ zachmurzone niebo może skutecznie pokrzyżować plany obserwatorom, to warto wiedzieć, jakie miejsce i czas wybrać. Deszcz gwiazd najlepiej widoczny będzie w północnej części kraju, ale także mysłowiczanie mogą liczyć na to, że uda im się wypowiedzieć kilka życzeń. By to zrobić, powinniśmy wybrać możliwie ciemne miejsce – z daleka od miejskich świateł, latarń i mieszkań. W takich warunkach gwiazdy będą widoczne gołym okiem. Najcierpliwsi obserwatorzy będą mogli zauważyć nawet 20 spadających gwiazd w ciągu godziny. Maksimum roju przypada na 28 lipca, ale spadające w mniejszej częstotliwości ciała niebieskie będzie można zauważyć na niebie w całym okresie ich aktywności – od 15 lipca aż do 25 sierpnia.

Noc bez księżyca

27 lipca na niebie zaobserwujemy najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca. Nie mniej ciekawe, astronomiczne zjawisko będzie miało miejsce dzień przed maksimum roju południowych delta Akwarydów. 27 lipca na niebie zaobserwujemy najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca. Rozpocznie się ono o godzinie 21:30 i potrwa aż godzinę i 43 minuty. Zjawisko jest tym ciekawsze, że przypada w momencie lipcowego apogeum – czyli czasu, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.