15 września obchodzone jest nietypowe święto – Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto kreatywności, odwagi i odkrywania talentów. Inspiracją do corocznego organizowania obchodów w wielu krajach jest książka amerykańskiego pisarza i ilustratora Petera H. Reynoldsa pod tytułem „Kropka”. W obchody tego ciekawego dnia włącza się także miejska biblioteka.
Filia biblioteczna przy ulicy Oświęcimskiej w zaadaptowany na swoje potrzeby sposób włącza się w obchody Dnia Kropki, organizując przez cały tydzień od 10 do 17 września akcję czytelniczą promującą wybór książek z najbardziej znanymi zakończeniami z kanonu literatury pięknej – i nie tylko – zwieńczonych kropką. Przyjęło się, że pierwsze frazy w książkach bywają kluczowe, wprowadzają klimat, czasem zwodzą, z kolei ostatnie zdania puentują lub burzą budowaną przez setki stron fabułę, często też głęboko zapadają w naszą pamięć. Ostatnie zdania „prezentowane” podczas akcji w bibliotece to między innymi „Koniec i bomba, kto nie czytał ten trąba”, pochodzące z „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, „Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni” – cytat z „Kuzynka mistrza Rameau” D. Diderota, „Tyle było za nami. A przed nami było wszystko” – tekst kończący „Panią Jeziora” A. Sapkowskiego czy „I wszyscy żyli długo i szczęśliwie (…)” jako najczęstsze zakończenie bajek Ch. Perrault czy Ch. H. Andersena.
Czytelnicy Filii nr 7 zachęcani są do wypożyczania książek z ekspozycji, zwracania baczniejszej uwagi na zdania kończące ich ulubione pozycje literackie i podzielenia się uwagami na ten temat z bibliotekarzami oraz do włączenia się w znaną wszystkim zabawę w „Połącz kropki”, którą pracownicy książnicy rozdają zainteresowanym czytelnikom. Zapraszamy!