fot.ilustracyjne

Wszelkie działania proekologiczne realizowane na terenie Mysłowic wyróżnione zostały certyfikatem w projekcie „EkoLogiczna Gmina. Ogrzewaj z głową”. Certyfikat przyznany został przez grupę ekspertów Polskiej Izby Ekologii oraz Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe.

Celem projektu jest edukacja w zakresie właściwego wykorzystywania źródeł ciepła takich jak węgiel, pellet i drewno do ogrzewania domów jednorodzinnych. Otrzymany certyfikat jest potwierdzeniem prowadzenia działań na rzecz oddychania czystym powietrzem oraz na rzecz ogrzewania paliwami stałymi za pomocą najnowszych, ekologicznych technologii jakimi są obecnie oferowane w Polsce kotły na paliwa stałe. Dobre paliwo, sprawny piec, fachowa obsługa – to najskuteczniejszy sposób na ogrzanie domu i likwidację niskiej emisji, czyli szkodliwych pyłów powstających w trakcie spalania śmieci i złej jakości węgla.

Celem projektu jest edukacja w zakresie właściwego wykorzystywania źródeł ciepła takich jak węgiel, pellet i drewno do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Grupa ekspertów certyfikat dla Mysłowic przyznała między innymi za zorganizowanie konferencji dot. niskiej emisji i zagrożeń z nią związanych oraz wdrożenie programu edukacyjnego „Ja też mogę walczyć ze smogiem”, skierowanego do przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. W projekcie doceniono także montaż czujników jakości powietrza, uruchomienie pomiarów zagrożeń smogowych i przeprowadzenie badania zanieczyszczeń powietrza w mieście (EkoPatrol). Uwadze organizatora, czyli Polskiej Izby Ekologii oraz Platformy Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe, nie umknęło również dofinansowanie zakupu proekologicznych urządzeń grzewczych, jakie ma miejsce w Mysłowicach.

– Uroczyste wręczenie certyfikatu odbędzie się 6 kwietnia (piątek) o godzinie 10:00 w Urzędzie Miasta przy ul. Powstańców 1 – informuje Joanna Frysztacka, rzecznik prasowy magistratu.

Organizatorem kampanii jest Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe wraz z Polską Izbą Ekologii. Swoim patronatem kampanię objęli: Ministerstwo Gospodarki, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Instytut chemicznej Przeróbki Węgla.