Województwo śląskie znalazło się wśród dziesięciu regionów objętych ostrzeżeniami II stopnia przed upałami wydanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W najbliższych dniach prognozowane są bardzo wysokie temperatury. W ciągu dnia termometry mogą wskazać nawet do 34°C. Takie warunki mogą utrudniać regenerację organizmu i zwiększać ryzyko przegrzania.
Ostrzeżenia obowiązują do soboty, 27 czerwca, do godziny 10:00. Alert II stopnia oznacza, że prognozowane zjawiska meteorologiczne mogą być niebezpieczne i mogą powodować straty materialne oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Grupy, które szczególnie powinny uważać to seniorzy, dzieci oraz osoby przewlekle chore i pracujące na zewnątrz.
Podczas upałów warto ograniczyć aktywność fizyczną w najgorętszych godzinach dnia, unikać długiego przebywania na słońcu oraz regularnie uzupełniać płyny. Zalecane jest także noszenie lekkiej, przewiewnej odzieży i nakrycia głowy. Wysokie temperatury mogą powodować odwodnienie, osłabienie, zawroty głowy oraz zwiększać ryzyko udaru cieplnego.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)











