Wynalazki, nowinki technologiczne, ale i dbałość o ekologię – Szwecja jest pionierem w wielu dziedzinach, co nie uchodzi uwadze zafascynowanych nią uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Kolejną okazją do bliższego przyjrzenia się temu krajowi były obchody tradycyjnego święta Luciafest, którym towarzyszył Arkadiusz Hołda, Konsul Honorowy Szwecji.
Luciafest, czyli Dzień Świętej Łucji to święto światła obchodzone w Szwecji 13 grudnia. Upamiętnia postać św. Łucji z Syrakuz, która nie chcąc porzucić swojej wiary, pozbawiła się oczu. Stała się patronką dnia uchodzącego za najkrótszy dzień w roku. W dzień jej święta w Szwecji odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami – tak też było podczas obchodów w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Kolumna uczennic niosących świece robiła wrażenie nie tylko strojami, ale i tradycyjnymi pieśniami, jakie dziewczyny wykonały na scenie.
Podczas oficjalnej części spotkania Konsul Honorowy Szwecji, Arkadiusz Hołda przedstawił prezentację m.in. o szwedzkich wynalazkach. Opowiadał też o godnych podziwu działaniach proekologicznych i licznych dziedzinach, w których Polska powinna naśladować Szwecję – w tym o inwestowaniu w rozwój technologii. Głos zabrał także prezydent Edward Lasok. Współpraca szkoły z konsulem Arkadiuszem Hołdą to nie jedyny mysłowicko-szwedzki akcent. W ubiegłym roku patronatu nad realizacją nowoczesnych inwestycji udzieliła naszemu miastu Ambasada Szwecji w Warszawie. Pomoc ma dotyczyć zrównoważonego rozwoju z naciskiem na dbałość o środowisko oraz przekształcenie terenów poprzemysłowych i zdegradowanych.
– Zafascynowanie Szwecją zaczęło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących od podróży po krajach skandynawskich, jaką uczniowie odbyli kilka lat temu. Poznali wtedy bliżej Danię, Norwegię i Szwecję. – mówi Marta Drewnicka, wicedyrektor ZSO
Klutura, tradycje i krajobraz tamtych regionów zachwyciły młodych mysłowiczan. W szkole funkcjonuje także klasa o wyjątkowym profilu biznesowo-ekonomicznym z „Grupą skandynawską”. Uczący się w niej nastolatkowie mają możliwość nauki języka szwedzkiego, zdobywają też wiedzę na temat instytucji kultury w Szwecji oraz zdobywają informacje o współczesnym życiu społecznym i kulturalnym tego skandynawskiego kraju.