Potrafisz pięknie władać słowem i nie straszne Ci są przemówienia przed publicznością? Zdecydowanie powinieneś rozważyć udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Mysłowickie eliminacje odbędą się 13 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących.

Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy jest przedsięwzięciem edukacyjnym motywującym do pielęgnowania pięknej polszczyzny, kształcącym wysoką sprawność językową, skłaniającym do refleksji nad miejscem wartości w życiu młodego człowieka oraz przygotowującym do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.

Zadaniem uczestników XX edycji konkursu jest wygłoszenie 5-minutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego: „Nieszczęsny dar wolności?” Ks.prof.J.Tischner.

Eliminacje w Mysłowicach odbędą się we wtorek 13 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących, początek przesłuchań zaplanowano na godzinę 9:00. By wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym zgłoszenie należy złożyć do 9 lutego w sekretariacie ZSO im. Tadeusza Kościuszki (kontakt: e-mail sekretariat@kosciuszko.pl, tel: 032 2222-438). Zgłoszenie powinno zawierać: imię nazwisko uczestnika, kontakt telefoniczny oraz e-mail, nazwę szkoły uczestnika konkursu z jej adresem oraz numerem tel. i adresem e-mail, a ponadto imię nazwisko opiekuna, także z nr tel. i adresem e-mail.

Szkoła o zasiadanie w konkursowym jury podczas eliminacji poprosiła posła Wojciecha Króla, który przed laty był laureatem krasomówczych zmagań. Poseł na zaproszenie ZSO odpowiedział twierdząco. – Będzie to dla mnie zaszczyt, ale również miłe wspomnienie szkolnych lat – pisze poseł Król.

Konkurs organizowany jest przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Związek Górnośląski w Katowicach oraz Stowarzyszenie Polonistów w Krakowie.

Dlaczego konkurs krasomówczy? Bo chcemy:

  • Żebyś pięknie mówił lub zapragnął mówić tak pięknie jak inni.
  • Żebyś zastanowił się nad kilkoma ważnymi w życiu sprawami, które nie zapewnią Ci pieniędzy ani popularności, ale pomogą ci w stawaniu się Człowiekiem.
  • Żebyś nauczył się występowania przed szeroką i wymagającą publicznością, w miejscach zacnych, zarezerwowanych dla ludzi kulturalnych i mających coś ważnego do powiedzenia.

Pytania najczęściej powtarzające się:

  • Czy można odczytać przemówienie? – Nie.
  • Czy można korzystać z kartki? – Tak, ale nie możesz tracić kontaktu z publicznością.
  • Czy można chodzić po sali? – Tak, jeżeli jest to technicznie możliwe.
  • Czy można mówić gwarą? – Tak, jeżeli gwarę stosujemy jako zabieg stylistyczny.
  • Czy w czasie przemówienia mogę zaśpiewać? – Tak, jeżeli treść przemówienia tego wymaga.
  • Czy można użyć wulgaryzmu? – Nie. Nawet jako środka ekspresji.
  • Czy przemówienie może być krótsze niż 5 minut? – Tak.
  • Czy na finał może przyjechać cała moja klasa? – Tak! Bardzo serdecznie zapraszamy.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat konkursu oraz regulamin są dostępne na stronie: krasomowczy.pl/