Końcem lutego w sali widowiskowej MOK w Brzezince uczniowie Gimnazjum nr 4 działającego w ZS nr 1 prezentowali swoje teatralne, muzyczne i recytatorskie talenty w ramach organizowanego co roku Festiwalu Młodych Talentów. Tylko tym razem robili to i po śląsku, i po polsku, bo impreza łączyła w sobie Festiwal Młodych Talentów i Gimgodkę, czyli dwie cykliczne uroczystości obchodzone w szkole od początku jej istnienia.
Celem Festiwalu, który zorganizowały Barbara Borek-Witkowska i Małgorzta Siupka, była prezentacja i promocja utalentowanej artystycznie młodzieży, rozwijanie kreatywnych postaw uczniów oraz kultywowanie śląskiej gwary i tradycji. Każdego roku tematyka występów teatralnych i regionalnych jest inna.
Tym razem myślą przewodnią była „Literatura po śląsku”. Gimnazjaliści pod opieką wychowawców i polonistów adaptowali klasykę, przekładając ją na śląską gwarę. Najciekawsze okazały się brawurowo wystawione przez klasę IIa fragmenty „Pomsty” czyli „Zemsty” Aleksandra Fredry. Bardzo pomysłową dynamiczną dekoracją oraz pięknym spektaklem zarówno po polsku, jak i po śląsku zachwyciła klasa IIIb odgrywając ballady „Pani Twardowska” i „Świtezianka”. Warto dodać, że przekładu utworów Mickiewicza na gwarę śląską dokonały Agata Wiśny i Ewa Wojtaś. Odważnie i interesująco prezentowały się również inne klasy, które wystawiały „Romeo i Julię”, „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków” (klasa Ia) czy „Bajkę o złotej rybce” (klasa IIIa). Oryginalnej adaptacji wiersza Mickiewicza „Niepewność” (przetłumaczonego „Bo jo wiym”) dokonała klasa IIb.
Uczniowie wszystkich klas z olbrzymią swobodą prezentowali się na scenie. W czasie obrad jury zaśpiewał i zagrał na gitarze Darek Koźlik, bawiąc publiczność oczekującą na werdykt. Odbył się też konkurs znajomości gwary.
Komisja oceniająca w składzie: dyrektor Mariola Czypionka, wicedyrektor Renata Blacha, radna i równocześnie przedstawicielka Związku Górnośląskiego koła Brzezinka Teresa Bialucha oraz Przewodnicząca Rady Rodziców ZS nr 1 Agata Wiśny miała trudne zadanie, gdyż poziom występów był bardzo wyrównany. Komisja mogła przyznać nagrody w trzech kategoriach. Zwycięzcami zostali uczniowie klas IIIb (najlepsze przedstawienie), IIa (najlepsze przedstawienie w gwarze) oraz Robert Knapik (najlepiej mówiący w gwarze). Specjalną nagrodę (ufundowaną przez radną Bialuchę) za poziom gwary otrzymał też Dawid Gruba. Wszyscy występujący otrzymali słodkie upominki, a zwycięzcy dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsora oraz organizatorki.