Znamy już artystów, którzy wystąpią podczas tegorocznej edycji festiwalu AlterFest. W dniach 12-13 maja w Mysłowicach zagrają m.in. Leski, We Draw A oraz The Fruitcakes. Miejscem koncertów po raz kolejny będzie wyjątkowa sceneria kościoła ewangelickiego.

Organizatorzy zaprezentowali już wykonawców, których usłyszymy w maju w Mysłowicach. Wśród nich znalazł się indie-folkowy Leski, grający muzykę elektroniczną duet We Draw A, stylistycznie zahaczający o lata 60. Zespół The Fruitcakes, a także formacje Salk i Kolory. Dwudniowy karnet na festiwal kosztuje 50 zł, natomiast zakup biletu jednodniowego wiąże się z wydatkiem w wysokości 30 zł. Bilety wkrótce w sprzedaży.

– Jak co roku staramy się, aby festiwal był jak najbardziej różnorodny stylistycznie, stąd też elektronika, brzmienia indie-rockowe, czy też muzyka, w której usłyszymy wiele inspiracji folkiem. Z jednej strony jest różnorodnie, z drugiej zaś wszystkie te style możemy określić wspólnym mianem „muzyka alternatywna”. To właśnie ten gatunek, czy wręcz zbiór gatunków, stoi u podstaw festiwalu – mówi Łukasz Prajer, prezes Stowarzyszenia Art In

AlterFest to festiwal organizowany przez stowarzyszenie Art In oraz Mysłowicki Ośrodek Kultury. Tegoroczna edycja imprezy to także kilka nowości, m.in. dodatkowa scena, zlokalizowana na placu przy kościele ewangelickim.

– Alter Fest jest nie tylko bardzo interesującym i rozwijającym się projektem, ale też dobrze rokuje na przyszłość. Jesteśmy przekonani, że to ważny dla Mysłowic festiwal,prezentujący twórczość wyjątkowych artystów. Stąd, jako jako współorganizator tego święta muzyki alternatywnej, postanowiliśmy przeznaczyć na to wydarzenie więcej środków finansowych niż w latach ubiegłych. – zapowiada Artur Madaliński, Dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury

LESKI

[video_lightbox_youtube video_id=”1S8FJtcrwYE” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Wykonawca tworzący muzykę z pogranicza dream popu i indie-folku, wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. W czerwcu 2015 roku ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana ”Splot”. Leski jest zdobywcą Mateusza Trójki w kategorii Muzyka Rozrywkowa – debiut roku.
.

WE DRAW A

[video_lightbox_youtube video_id=”Jl0_rbmDgTM” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Wrocławski duet wykonujący elektroniczną muzykę alternatywną. Grupę założono w 2012 roku z inicjatywy Piotra Lewandowskiego, muzyka znanego z zespołów Indigo Tree, Boar Sleeping, Mifune i SWNY, a dołączył do niego członek grupy Kamp!, Radosław Krzyżanowski. W 2014 r. ukazał się ich debiutancki album Moments, a w roku 2016 zespół wydał drugą studyjną płytę Ghosts.

THE FRUITCAKES

[video_lightbox_youtube video_id=”WK4c6bp5Igs” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]The Fruitcakes tworzą muzykę niesamowicie dopieszczoną harmonicznie. Krążek zespołu zatytułowany The Fruitcakes 2 ukaże się wiosną 2017 roku. Dwanaście utworów zarejestrowano techniką analogową w studiu im. Adama Mickiewicza w Warszawie, tym samym, w którym powstawały płyty takich formacji jak Lenny Valentino, Lilly Hates Roses, Ścianka czy Kristen.

SALK

[video_lightbox_youtube video_id=”5sfG5za1u-Y” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Zespół chce poprzez swoją muzykę zabrać słuchacza na chwilę w inny świat. W świat kompletny, w którym można posłuchać, ale też dotknąć i poczuć. Chcą udowodnić, że polska piosenka może być wciąż dobrą piosenką. Tutaj zaczyna się historia. Trochę magiczna, trochę zamglona, ale w gruncie rzeczy bardzo prosta. 21 kwietnia światło dzienne ujrzy debiutancka płyta zespołu zatytułowana Matronika.

KOLORY

[video_lightbox_youtube video_id=”rVP55UUZCvg” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Kolory to trzech gitarzystów i perkusista grający rasowego indie-rocka. Pierwszy duży koncert zagrali podczas Juwenaliów Śląskich w 2015 roku, wystąpili też na jednej ze scen podczas katowickiego etapu wyścigu Tour de Pologne. Do największych sukcesów zaliczają zwycięstwo w konkursie pod patronatem Katowice Miasto Ogrodów oraz UNESCO – Dzielnica Brzmi Dobrze. Jest to zdecydowanie najlepiej zapowiadający się indie-rockowy debiut ostatnich lat.

GABA KULKA

[video_lightbox_youtube video_id=”n0CpkgH4rr8″ width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Można powiedzieć, że jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret. Wydała siedem płyt, które zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków. Nagrodzona między innymi Fryderykiem (wokalistka roku 2009) czy brązowym Tukanem Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

DICK4DICK

[video_lightbox_youtube video_id=”_s6pBh930fk” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Dick4Dick to muzyczna i performerska grupa założona przez czwórkę przyjaciół z Trójmiasta. Zespół znany jest z ekstrawaganckich koncertów i dosadnych tekstów piosenek. Dick4Dick powstał w 2004 roku i ma na swoim koncie kilka wydawnictw muzycznych i multimedialnych. W skład zespołu wchodzą obecnie : Baron Baye (Tomek Ziętek), Goodboy Khris (Krystian Wołowski), Great Adaggio (Adam Hryniewicki), M.Bunio.S (Michał Skrok) oraz WetDick Jr (Maciej Szupica).

DANIEL SPALENIAK

[video_lightbox_youtube video_id=”MQz7V-kYDeg” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Objawienie ostatnich lat w muzyce alternatywnej. Jest to kolejny muzyk, który udowadnia, że Łódź jest jednym z ważniejszych ośrodków na muzycznej mapie Polski. Jego muzyka to subtelne brzmienia, pełne melancholii i ciepła, doprawione odrobiną tajemnicy. Całość wieńczy głęboki, szorstki wokal. Mimo młodego wieku ma na swoim dwie długogrające płyty: wydaną w 2014 roku „Dreamers” oraz album „Back Home”, którego premiera miała miejsce w 2016 roku.

URBANSKI

[video_lightbox_youtube video_id=”FLyIKhkn8mo” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Solowy projekt Wojtka Urbanskiego, współtwórcy znanego duetu Rysy, nominowanego do Fryderyków 2016 w kategorii Debiut Roku. Urbański to kawał solidnej, mocnej elektroniki. W ostatnim czasie o artyście zrobiło się głośno za sprawą niezwykle udanego remiksu utworu „Wracam” wykonywanego przez grupę Sorry Boys.

NOT PRETTY ENOUGH

[video_lightbox_youtube video_id=”pVPihfFmRzg” width=”640″ height=”480″ auto_thumb=”1″]Świeży, dobrze zapowiadający się projekt muzyczny. Lubią chować się w szarościach i wpadać w nieprzejrzystości. Podstawą komunikacji jest dla nich czysta emocja, a sposobem na jej odzwierciedlenie muzyka, która szepcze, szumi i odbija się echem. Poprzez muzykę wpuszczają nas do swojego magicznego świata, pełzają w naszą podświadomość po cichu, z jakąś niewytłumaczalnie intrygującą mieszanką smutku, nostalgii i tajemniczych niedopowiedzeń.