Gimnazjum nr 3 odwiedziły przedszkolaki wraz z opiekunami. Nauczyciele i uczniowie zorganizowali dla nich warsztaty z chemii i fizyki. Na zajęciach z chemii 24 maluchy obserwowały chemiczne zjawiska, m. in. lampę – lawę, burzę w probówce oraz wulkan. Następnie mali goście pod opieką gimnazjalistów sami przeprowadzali proste doświadczenia. Produkowali dwutlenek węgla, który łapali do kolorowych baloników oraz sprawdzali odczyny znanych im produktów codziennego użytku, takich jak: kola, sok, ocet, mleko czy cytryna. Nie mniej pasjonująca dla milusińskich okazała się II część warsztatów pod hasłem: „Ciekawa Fizyka”. Pod opieką dziewcząt z klasy 2E i 2D oraz uczniów z klasy 1A (Kasi, Julii, Karoliny, Jakuba, Dawida, Szymona i Mateusza) dzieci badały, które przedmioty pływają i co można zrobić, żeby plastelinowa kulka nie tonęła. Bawiły się również w „rodzynkowe pchełki” wypychane na powierzchnię wody przez bąbelki dwutlenku węgla oraz nauczyły się, jak odróżnić jajko ugotowane od surowego.

Poza tym dowiedziały się, jaką rolę pełni płyn do mycia naczyń i mogły zaobserwować na wodzie „wiatraczek” z litery „S”. Przedszkolakom udał się także „połów” kostek lodu przeprowadzony za pomocą nitki i soli. Bohaterem warsztatów został Antoni, który podczas doświadczenia z „nurkiem” w butelce został oblany wodą i tym samym został pasowany na Prawdziwego Fizyka Eksperymentalnego J. Spośród wielu eksperymentów największą furorę zrobiły: „wchodząca” do szklanki woda oraz napompowany balon „utrzymujący” nawet dwie uprzednio ogrzane szklanki.

Na koniec maluchy wykonały modele poduszkowca i obejrzały pokaz „wciągnięcia” jajka przez rozgrzaną butelkę. Zarówno zajęcia z chemii, jak i z fizyki, bardzo się dzieciom podobały i z żalem opuszczały one naszą szkołę. Może dzięki tym inspiracjom zostaną w przyszłości naukowcami odkrywającymi tajniki Wszechświata.