Malownicze panoramy, industrialne konstrukcje, zabytki, skwery i leśne połacie – Mysłowice, jakie mało kto dostrzega na co dzień, przedstawiono w nowej publikacji wydawnictwa Alex Lucas. Premiera książki miała miejsce 11 maja w restauracji „Biała Gruba”.

– To jest oficjalny materiał promocyjny miasta Mysłowice, książka która ma przedstawić miasto  jakiejś lepszej, kolorowej, ładniejszej strony. Pokazać najciekawsze miejsca z różnych dzielnic Mysłowic. Dzielnice ujęliśmy wszystkie w książce, praktycznie całe Mysłowice w tej książce się znalazły – mówi Łukasz Majder z wydawnictwa Alex Lucas.

W albumie znajdują się fotografie oraz ich opisy autorstwa Karola Wieniawskiego, mysłowiczanina, który od lat pasjonuje się historią naszego miasta. To właśnie on przemierzył z aparatem dzielnice wzdłuż i wszerz, żeby uwiecznić najciekawsze miejsca Mysłowic. Znalazły się wśród nich zalewy, nie dość odkryte jeszcze, zielone tereny, zabytkowe zabudowania, ale też współczesne miejsca rekreacji i kultury.

– Ludzie się dziwią – jak to jest możliwe, że to są Mysłowice? Dopiero potem sobie uświadamiają, że faktycznie, oni tam są, bywają codziennie i oglądają te same miejsca – opowiada Karol Wieniawski, autor fotografii zawartych w publikacji.

Przygotowanie albumu, który szczegółowo przybliży historię, ale i obecny kształt miasta, było bardzo czasochłonne. Odpowiednie okoliczności pogodowe, pora roku czy dnia, mają ogromne znaczenie dla fotografii.

– Trzeba trochę poznać Mysłowice, w którym momencie gdzie jakie jest światło, bo fotografia to jest zabawa światłem. Nie może być to miejsce zacienione, czasami trzeba poczekać również na jesienną czy nawet zimową scenerię. Dopiero kiedy liście opadną, nagle wyłaniają nam się niektóre z obiektów – dodaje Karol Wieniawski.

Jeżeli jesteście ciekawi efektów współpracy miasta z wydawnictwem Alex Lucas, chętnie poznacie nieodkryte jeszcze rejony czy historie, o jakich nie mieliście pojęcia, będzie to możliwe już wkrótce.

– Książka będzie dostępna w kilku punktach na terenie Mysłowic, będą to między innymi księgarnie, sklepy, Biała Gruba, więc będzie można tę książkę swobodnie zakupić. Tak jak wspominałem, będą także konkursy z tym związane, także będzie można też książkę zdobyć gratis, za darmo – zapewnia Łukasz Majder.