„Godosz po naszymu? Mosz czas i chyńci? Chcysz nagrać swój głos, tak coby zostoł po Tobie? Ja? Poradzisz? To czytej dali i pisz do nos…” – tak twórcy audiobooka „Tajemnica Cecylii Broll” zachęcają do wzięcia udziału w castingu i spróbowania swoich sił w roli lektora.
Wydana w 2021 r. powieść Rafała Ryszki „Tajemnica Cecylii Broll” niebawem ukaże się w formie audiobooka.
– Poszukujemy kilkunastu osób z okolic Bierunia, Mysłowic, Tychów i Pszczyny, które wcielą się w postacie z książki. Ponieważ duża część dialogów jest po śląsku, warunkiem koniecznym jest umiejętność mówienia w tutejszej odmianie języka śląskiego. Tematyka książki dotyczy losów Górnoślązaków w czasie drugiej wojny światowej i utrzymana jest w konwencji kryminału. Ma zwartą akcję, dużo dialogów, opisy rzeczywistości wojennej i odniesienia do faktów oraz miejsc historycznych z obszaru ówczesnego Kreis Pleß, Myslowitz, Tichau czy Kattowitz – wyjaśniają organizatorzy castingu.
Poszukiwanych jest ośmiu mężczyzn w wieku 20-80 lat oraz siedem kobiet w wieku 15-80 lat. Jeśli jesteście otwarci na nowe doświadczenia i ciekawi lektorskiej przygody, zgłoście się na casting. Wystarczy, że do 31 lipca wyślecie pod adres tajemnicabroll@gmail.com maila z informacjami o swoim wieku i miejscu zamieszkania. Później będziecie musieli przesłać 2-minutowy plik audio (np. nagrany na dyktafon w telefonie), w którym się przedstawicie i odczytacie krótkie próbki tekstu w języku polskim i/lub po śląsku (z ewentualnymi wstawkami słów oraz zwrotów niemieckich).
Osoby zakwalifikowane do nagrania zostaną zaproszone na spotkanie organizacyjno-informacyjne, które będzie miało miejsce w połowie września w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lędzinach. Nagrania odbędą się w Łodzi, w profesjonalnym studiu nagraniowym, w połowie października podczas jedno- lub dwudniowego wyjazdu. Audiobook powstanie do końca 2022 r.
– Każdy z uczestników w ramach udziału w tym oryginalnym przedsięwzięciu literacko-regionalnym będzie miał zapewniony bezpłatny przejazd na nagrania, symboliczne honorarium oraz bezpłatny udział w weekendowym wyjeździe integracyjno-kulturalnym do ciekawego miejsca (w Polsce lub zagranicą) razem ze wszystkimi lektorami i realizatorami nagrań po zakończeniu projektu wiosną 2023 r. – zapowiadają twórcy projektu.
Szykuje się zatem ciekawa przygoda, nie tylko lektorska, ale także towarzyska. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, kontaktujcie się z Rafałem Ryszką i Anną Krypczyk: tajemnicabroll@gmail.com. Partnerami projektu są Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lędzinach oraz stowarzyszenie Soundsitive Studio.