Kadr z wideoklipu do utworu „Przyszli po wypłata górnicy”

„Przyszli po wypłata górnicy” to kolejny po „100 lat” grupy Pokahontaz utwór promujący 100. rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego i zaplanowane na 14 sierpnia widowisko powstańcze w naszym mieście.

Śląską pieśń powstańczą ze zbioru Adolfa Dygacza wykonał Grzegorz Płonka wraz z Ligocianami. Za pomysł i rysunki do klipu odpowiada Justyna Trzaska, a za animacje Igor Popławski. Aranżacja utworu: Grzegorz Płonka i Michał Nit. Miks i mastering: Bogdan Kisiel.

Pieśń „Przyszli po wypłata górnicy” opisuje tragiczne wydarzenia, które zaszły 16 sierpnia 1919 r. na terenie kopalni Mysłowice. Wówczas żołnierze z niemieckiego 64. Pułku Piechoty otworzyli ogień do tłumu górników i ich rodzin, żądających wypłat zaległych wynagrodzeń. Wydarzenia były jedną z głównych przyczyn wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Animowany klip promuje obchody 100-lecia tych wydarzeń. Jedną z gwiazd koncertu powstańczego 14 sierpnia w naszym mieście będzie właśnie Grzegorz Płonka. Pełny harmonogram widowiska znajdziecie tutaj.

Przypomnijmy, że także Pokahontaz nagrali kawałek promujący 100. rocznicę wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Zdjęcia do klipu nagrywane były m.in. w naszym mieście, a premierowe wykonanie utworu na żywo zaplanowane jest właśnie na 14 sierpnia w Mysłowicach.