Z okazji obchodów setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego legenda hip-hopu z naszego regionu, grupa Pokahontaz, nagrała utwór „100 lat”. Teledysk do niego kręcono m.in. w minioną niedzielę w Mysłowicach. 

Z kultową Paktofoniką już 18 lat temu, na moście między Mysłowicami i Sosnowcem, nagrywali ujęcia do teledysku „Jestem Bogiem”. Teraz jako Pokahontaz wrócili do naszego miasta, żeby przy ul. Świerczyny nagrać zdjęcia do nowego, nietypowego jak na Pokahontaz kawałka, bo opowiadającego o Śląsku, jego historii i tradycjach. Przede wszystkim „100 lat” ma być muzyczną lekcją historii o tym, co sto lat temu rozpoczęło się właśnie w Mysłowicach, czyli o wybuchu I powstania śląskiego.

 Miasto Mysłowice stara się bardzo mocno promować wszystkie wydarzenia związane z obchodami stulecia wybuchu I powstania śląskiego. Takim właśnie wydarzeniem jest klip zespołu Pokahontaz pod tytułem „100 lat”. To zespół, który trafia przede wszystkim do ludzi młodych. Żeby młodzież mogła poznać kulturę Śląska, historię powstań śląskich, właśnie poprzez muzykę – mówi Agata Chowaniak z mysłowickiego magistratu.

Jak zapowiadają autorzy, w utworze i klipie dostrzeżemy połączenie tradycji z nowoczesnością, bo taki właśnie według nich jest współczesny Śląsk. Oprócz Mysłowic scenerią dla klipu było też m.in. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. 

Premiera teledysku już niebawem na kanale Youtube MaxFloRec TV. Warto śledzić również facebookowy profil 1p00wstanie – zaczęło się w Mysłowicach, gdzie także pojawi się wideo. Pierwsze wykonanie „100 lat” na żywo odbędzie się natomiast 14 sierpnia w Mysłowicach, na uroczystych obchodach wydarzeń sprzed stu lat.

fot. ITVM
fot. ITVM
fot. ITVM
fot. ITVM