Lokalni pasjonaci historii spotkali się na pierwszym, powakacyjnym Muzealnym Czwartku. Tym razem poświęcony był wschodniej granicy Górnego Śląska. Na wszystkich zainteresowanych czekała multimedialna wystawa, której można słuchać, czytać, oglądać a nawet po niej… chodzić.

Tradycyjnie nie obyło się także bez wykładu, który przybliżył mysłowiczanom kolejny skrawek historii o miejscu, w którym mieszkają.

– Wschodnia granica, 500 metrów od tego budynku, jest o tyle interesująca, że rzadko zdajemy sobie sprawę, że jest to jedna z najtrwalszych granic w Europie. Że ona prawie niezmienna miała kilkaset lat. Ale była czymś więcej, niż tylko granicą państwową, dlatego tytuł prezentacji to “Przemsza, miejsce styku kultury Wschodu i Zachodu” – mówi Dariusz Dyrda, prelegent.

Muzeum Miasta Mysłowice wchodzi w kolejny sezon z bagażem nowych pomysłów. Czego możemy spodziewać się na kolejnych, najbliższych spotkaniach?

– W październiku zapraszamy na wystawę poświęconą kard. Augustowi Hlondowi, a właściwie jego postawie względem statusu ojca w kulturze śląskiej. W październiku, 18.10, zapraszamy na dość znaczącą wystawę, chcemy pokazać tutaj oryginalne litografie Marca Chagalla, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej sztuki francuskiej – opowiada Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Na każde ze spotkań zaproszeni są zarówno lokalni pasjonaci historii, jak i po prostu mieszkańcy, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś interesującego o swoim mieście.