Czy badacz kory orbitofrontalnej, hipokampa i innych zakątków mózgu może znaleźć wspólny język z teologiem, znawcą chrystologii? Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy miłość to tylko efekt odpowiednio połączonych związków chemicznych? O tym będziemy rozmawiać 26 października na pierwszym spotkaniu z cyklu „Literatura w aMOKu”. Gościem spotkania będzie ks. dr. Grzegorz Strzelczyk, współautor książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”.

„aMOK literacki” to nowy projekt Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

– Zapraszamy Mysłowiczan do rozmowy o książkach i literaturze. Uważamy bowiem, że czytanie jest niezwykle ważne, że jest nie tylko sposobem spędzania wolnego czasu, ale też buduje wspólnotę ludzi świadomychmówi Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Dlaczego aMOK? Nazwa projektu nawiązuje, rzecz jasna, do Mysłowickiego Ośrodka Kultury, ale też mówi coś ważnego o czytaniu.

Bardzo często tym, co najsilniej wiąże nas z literaturą, są emocje. Jednych bohaterów uwielbiamy, innych nie darzymy sympatią, wzruszamy się reportażami, pasjonujemy relacjami z podróży, a czytając kryminały zarywamy noce, bo chcemy poznać mordercę. Krótko mówiąc, często najpierw czytamy w amoku, by później na tekst spojrzeć już nie poprzez pryzmat emocji, lecz rozumu. I często po lekturze chcemy poznać autora. Nasz projekt stwarza właśnie taką szansęwyjaśnia dyrektor Madaliński.

Spotkania autorskie będą odbywać się raz w miesiącu, w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej 7. Ważne zastrzeżenie dotyczy zapraszanych gości.

– Literatura, tak jak ją rozumiemy, nie sprowadza się wyłącznie do tekstów artystycznych. Równie ciekawe są dla nas książki naukowe, reportaże, relacje z podróży i biografie, eseje socjologiczne czy teksty filozoficzne – mówi dyrektor MOK.

Dlatego pierwsze spotkanie będzie rozmową z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem, współautorem książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”. To zapis dialogu księdza Strzelczyka z profesorem Jerzym Vetulanim, wybitnym neurobiologiem, psychofarmakologiem i biochemikiem. Spotkanie odbędzie 26 października o godzinie18:00.


Ks. dr Grzegorz Strzelczyk (ur. 1971)
– teolog, autor publikacji naukowych i książek, rekolekcjonista. Współzałożyciel i stały współpracownik kanału boska.tv, członek Laboratorium „Więzi”. Ale także: pasjonat fotografii i miłośnik górskich wypraw, który stara się wykorzystywać nowe technologie do wsparcia warsztatu teologicznego.

plakat_ksstrzelczyk26_10