Policjanci z Mysłowic wraz z grupą katowickich i bydgoskich śledczych rozpracowali grupę włamywaczy, która może być odpowiedzialna za kradzieże w kilkudziesięciu domach na terenie całego kraju. Sprawa jest rozwojowa.

Do włamań do domów i okazałych willi dochodziło od pewnego czasu na terenie całej Polski. Sprawcy najczęściej decydowali się na rabunek, sugerując się wyglądem domu. Najczęściej wchodzili do willi od strony ogrodów i kradli pieniądze, biżuterię czy ekskluzywne torebki.

Ich sposób działania i rodzaj utraconych przedmiotów pozwalały przypuszczać, że włamań może dokonywać ta sama grupa osób. Pozornie niezwiązane ze sobą włamania zostały połączone, a rozpracowaniem szajki zajęli się wspólnie policjanci z komend wojewódzkich w Bydgoszczy i Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach. To ich praca pozwoliła na wytypowanie potencjalnych włamywaczy.

W ramach śledztwa dotyczącego grupy przestępczej dokonującej włamań do domów jednorodzinnych na terenie naszego kraju policjanci zatrzymali w Warszawie dwóch mężczyzn, mieszkańców stolicy. 32- i 38-latek usłyszeli prokuratorskie zarzuty dokonania włamań do dwóch domów w Bydgoszczy i Głogowie, gdzie straty wyniosły ok. 87 tys. zł, oraz usiłowania włamania do domu w Konstantynowie Łódzkim.

W czasie realizacji policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, a także elektronarzędzia najprawdopodobniej służące do włamań. Zabezpieczono również odzież, obuwie i chusty do maskowania twarzy, w których sprawcy mogli dokonywać przestępstw. Policjanci odzyskali także ok. 8 tys. zł w różnej walucie oraz dwa zegarki o szacunkowej wartości 26 tys. zł, prawdopodobnie pochodzące z włamań.

Wobec podejrzanych prokurator wystąpił do sądu w Bydgoszczy z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Na początku kwietnia sąd zdecydował o aresztowaniu obu na dwa miesiące.

Sprawa ma charakter rozwojowy, trwają czynności mające na celu zatrzymanie trzeciego znanego policjantom sprawcy. Grupa rozbita przez policjantów z Bydgoszczy, Katowic i Mysłowic typowana jest do dokonania kilkudziesięciu włamań na terenie całego kraju. To dopiero początek gromadzenia materiału dowodowego i łączenia różnych spraw prowadzonych przez kilkanaście komend policji w całym kraju.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Wydział Kryminalny KWP w Bydgoszczy.

Źródło: KMP w Mysłowicach