W ramach współpracy śląskiej uczelni z mysłowickim aresztem studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe zajrzeli za więzienne mury.

W mysłowickim areszcie bywają od kilku lat. Rozmawiają z pracownikami, poznają praktyczne aspekty pracy w więziennictwie. Wszystko dlatego, że służba więzienna jest ważnym elementem ich kierunku studiów. Taka wizyta trwa zazwyczaj do dwóch godzin. Jest czas na poznanie miejsca, zadanie pytań pracownikom.

– Podczas tego spotkania studenci mają okazję spotkać się z praktykami, funkcjonariuszami. Mają możliwość zwiedzenia jednostki penitencjarnej, poznania jej architektury. Dowiadują się, jak organizować zabezpieczenia, które służą utrzymaniu bezpieczeństwa wewnętrznego. Mają też m.in. okazję zobaczyć, jak wygląda cela zabezpieczająca, zwykła cela czy cela izolacyjna – mówi Izabela Chechelska, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Mysłowicach.

Jak zaznacza Izabela Chechelska, spotkania ze studentami Uniwersytetu Śląskiego mają charakter cykliczny i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających.

Tekst: Bogumił Stoksik