www.slaskie.kas.gov.pl

Funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli ponad 709 tys. sztuk trefnych papierosów oraz ponad 1,2 tony tytoniu i suszu tytoniowego. Lewy towar był przechowywany w kilku garażach na terenie Mysłowic. Akcyzowa kontrabanda o wartości ponad 980 tys. zł trafiła już do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej namierzyli „dziuplę” z lewymi  papierosami, tytoniem i suszem tytoniowym w Mysłowicach. Dziupla składała się z kilku garaży i pomieszczeń gospodarczych w różnych lokalizacjach. Tam mundurowi z KAS zabezpieczyli ponad 709 tys. sztuk trefnych papierosów. Cześć z nich to papierosy przemycone zza wschodniej granicy, oznaczone ukraińskimi i białoruskimi banderolami. W dwóch pojazdach funkcjonariusze KAS zabezpieczyli dodatkowo ponad 680 kg tytoniu oraz blisko 540 kg suszu tytoniowego niewiadomego pochodzenia. W wyniku dalszych czynności mundurowi zabezpieczyli pod Kłobuckiem maszyny do suszenia i cięcia liści tytoniu.

Akcyzowa kontrabanda o wartości ponad 980 tys. zł oraz maszyny do cięcia i suszenia tytoniu trafiły już do magazynów śląskiej Służby Celno-Skarbowej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nielegalnym procederem zajmowali się trzej mężczyźni w średnim wieku. Zostały im już postawione zarzuty prokuratorskie, a na poczet grożących kar został zabezpieczony wysokiej klasy samochód osobowy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Warto przypomnieć, że osoby, które przewożą, nabywają czy przechowują wyroby tytoniowe i alkoholowe bez polskich znaków akcyzy popełniają przestępstwo zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności nawet do lat 3.

Zwalczając nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi, Służba Celno-Skarbowa chroni nie tylko budżet, ale również legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. Zwalczanie przestępczości akcyzowej to również ochrona konsumentów przed wprowadzaniem na rynek wyrobów z niewiadomych źródeł.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach