Znajdujące się za bramą, strzegącą dostępu na teren byłej KWK „Mysłowice”, tablice upamiętniające górników tejże kopani, zostaną przeniesione. Bliscy i potomkowie tragicznie zmarłych w tym zakładzie górników, będą mogli już swobodnie zapalać przy nich znicze i składać kwiaty.
Przy budynkach zamkniętej w 2008 roku kopalni znajdują się tablice, na których wyryto nazwiska górników, którzy w latach 1945 – 2003 stracili na kopalni życie. Jest to pięć, sporych rozmiarów tablic, na których wyryto nazwiska ponad 200 górników. Bliscy i potomkowie ofiar nie mają jednak do nich dostępu. Nie mogą zapalić przy nich żałobnego znicza, gdyż wstęp na teren byłej kopalni jest zabroniony. Oczywiście przy okazji ważnych świąt, można uzyskać zgodę wstępu na teren po kopalni, by oddać hołd zmarłym, jednak nie ma możliwości swobodnego dostępu do pamiątkowych tablic.
By umożliwić dostęp do tablic, już w zeszłym roku interweniował radny Wiesław Tomanek, który sam w przeszłości był pracownikiem kopalni. Jak podkreślał, tablice powinny zostać przeniesione, gdyż opustoszały teren nie chroni ich przed dewastacją. Po wygaszeniu kopalni, teren pozostaje opustoszały i choć jego zarządcy zapewniają ochronę obiektu, mysłowiczanie co jakiś czas mogą usłyszeć o zorganizowanych grupach, które plądrują kopalniane pozostałości.
W mysłowickim magistracie odbyło się spotkanie z udziałem władz miasta oraz przedstawicieli kopalni „Mysłowice- Wesoła”, podczas którego omawiano plan przeniesienia tablic.
– Pierwsze ustalenia dotyczył samego usytuowania pomników i ich rozmieszczenia względem siebie. Wspólnie z przedstawicielami kopalni podjęta została decyzja, że pomniki staną między tzw. małym kościółkiem a budynkiem dyrekcji kopalni. Jedna z koncepcji dotyczyła terenu zakładu A, ale z uwagi na plany związane z zagospodarowaniem terenu w pierwszej kolejności została odrzucona. Koncepcje nie różniły się od siebie w jakiś drastyczny sposób, nie dotyczyły różnych lokalizacji – poza jedną – zatem wybór był kwestią subiektywną, związaną z poczuciem estetyki – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu
Zgodnie z przyjętym planem, tablice mają zostać przeniesione w pierwszej połowie tego roku. Ich ponowne, uroczyste odsłonięcie odbędzie się najprawdopodobniej 15 sierpnia, czyli w rocznicę masakry górników z 1919 roku, która była bezpośrednią przyczyna wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego.
fot. Wiesław Tomanek