Wydarzenie, które miało miejsce 15 sierpnia 1919 roku tuż przed wejściem do kopalni „Mysłowice”, zapoczątkowało wybuch I Powstania Śląskiego. Nie mogło więc być inaczej – nasze miasto zaangażowało się w organizację obchodów setnej rocznicy tego wydarzenia. Uroczystości planowane są wraz z Muzeum Powstań Śląskich, marszałkiem województwa a także władzami Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii i okolicznych miast.
W miniony wtorek, 15 stycznia w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego dyskutowano o szczegółach planowanego wydarzenia. Pośród organizatorów Mysłowice reprezentowali Prezydent Dariusz Wójtowicz, dyrektor Kancelarii Prezydenta Michał Woźniczko, naczelnik Sandra Jędrzejas, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice Adam Plackowski, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury Michał Skiba i Anna Skowron Malinowska z Kancelarii Prezydenta.
Jak wstępnie zaplanowano, co jeszcze musi spotkać się z aprobatą urzędu marszałkowskiego, władz metropolii i resztą zaangażowanych podmiotów, uroczystości odbędą się w trzech lokalizacjach na terenie Mysłowic. Miejscami, w jakich mysłowiczanie oddadzą hołd i uczczą pamięć poległych w I Powstaniu Śląskim, ma być teren byłej Kopalni KWK Mysłowice, Urząd Miasta Mysłowice oraz Park Zamkowy. Szczegółowe informacje i plan wydarzeń podany zostanie po ostatecznych ustaleniach z pozostałymi organizatorami.
Przypomnijmy: 94 lata temu około trzech tysięcy śląskich robotników wraz z żonami i dziećmi stawiło się pod bramą kopalni „Mysłowice” by odebrać należne im wynagrodzenie za pracę. Jednak dyrekcja kopalni przesuwała termin wypłaty do popołudnia, gdy postanowiła wpuszczać na teren kopalni górników małymi grupami, by ci mogli odebrać swoje wypłaty. Wzburzony długim oczekiwaniem tłum wtargnął na plac kopalni, w związku z czym oddział Grenzschutzu otworzył ogień. Zabitych zostało 7 górników, 2 kobiety i 13-letni chłopiec. Liczby rannych nie udało się ustalić. Pacyfikacja wywołała ogromny szok i zradykalizowała nastroje robotników na Górnym Śląsku. Wydarzenie to uznaje się za początek I Powstania Śląskiego.