fot.arch.

Mysłowicki magistrat przeprowadzi kolejną edycję programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiedzialny jest m.in. za raka szyjki macicy. Z bezpłatnych szczepień w bieżącym roku będą mogły skorzystać młode mysłowiczanki z rocznika 2005.

Miejski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) obejmie nie tylko szczepienia dla dziewczynek, ale także działania edukacyjne. W Mysłowicach dla chłopców i dziewczynek w wieku 14 lat przeprowadzone zostaną  działania z zakresu edukacji zdrowotnej, podczas których młodzi dowiedzą się, jakie konsekwencje wynikają z ryzykownych zachowań seksualnych i jak zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową. Propagowany też będzie nawyk systematycznego wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych takich jak cytologia w celu wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.

Głównym celem programu jest obniżenie zapadalności i umieralności kobiet na raka szyjki macicy, sromu, pochwy i innych nowotworów związanych z infekcją wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia zaplanowane zostały na kwiecień bieżącego roku. Tę formę profilaktyki, która może uchronić młode kobiety przed poważnymi chorobami, rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, a także Światowa Organizacja Zdrowia.

Podmioty zainteresowane przystąpieniem do realizacji ww. programu mogą zapoznać się z przedmiotem i szczegółowymi warunkami konkursu ofert oraz otrzymać obowiązujący formularz oferty w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Mysłowice. Swoje oferty mogą składać do 8 lutego.