fot. UM M-ce

W tym roku przypada 100 rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Niestety poprzednie władze Mysłowic nie podjęły namacalnych działań związanych z organizacją tak ważnego wydarzenia.

Obecnie dzięki determinacji i intensywnym rozmowom nowo wybranego prezydenta miasta Mysłowice Dariusza Wójtowicza udało się podjąć rozmowy z przedstawicielami władz miejskich m.in. ze Świętochłowic, Siemianowic Śląskich, Piekar Śląskich, Bytomia, Katowic, Zabrza czy Sosnowca. Odbyły się już robocze spotkania z dyrektorem Muzeum Powstań Śląskich Haliną Biedą, Marszałkiem Województwa Śląskiego Jakubem Chełstowskim, Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem i Przewodniczącym Metropolii Kazimierzem Karolczakiem. W tych ważnych działaniach udział biorą kierownicy jednostek organizacyjnych miasta, m.in. dyrektorzy Mysłowickiego Ośrodka Kultury, Muzeum Miasta Mysłowice, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Urzędu Miasta Mysłowice. – czytamy w komunikacie biura prasowego mysłowickiego ratusza.

Niebawem w organizację obchodów zostaną zaangażowani miejscy radni oraz społecznicy, którzy są fascynatami historii miasta i naszego regionu.

Owocem dialogu jest wspólnie wypracowany wstępny plan obchodów, który zakłada rozpoczęcie uroczystości w Mysłowicach. Zdecydowane podjęcie działań przez mysłowicki magistrat pozwoliło na usytuowanie Mysłowic w organizacji wydarzeń w pozycji lidera. – czytamy dalej.

Kolejnym krokiem było podjęcie niezbędnej uchwały mysłowickiej Rady Miasta, aby nadać obchodom odpowiednią rangę. I tak na wniosek prezydenta podjęto uchwałę w sprawie ustalenia roku 2019 na terenie Miasta Mysłowice Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego.

Wybuch I Powstania Śląskiego jest nierozerwalnie związany z Mysłowicami, gdyż zapoczątkował go strajk w Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice”. Zakończył się on tzw. „masakrą w Mysłowicach” w której zginęło 7 robotników, 13-letni chłopiec i dwie kobiety. Było również wielu rannych. 15 sierpnia 1919 roku robotnicy z kopalni mieli dostać wypłatę. Tego dnia zjawili się licznie w celu jej odbioru. Kopalnia była obstawiona wojskiem niemieckim, które nie chciało ich wpuścić na teren zakładu. Napierający tłum niezadowolonych górników wyłamał bramę. W czasie gdy górnicy i ich rodziny weszli na plac, wojsko zaczęło do nich strzelać. Wiadomość o wydarzeniu w Mysłowicach obiegła cały Górny Śląsk i stała się impulsem do wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

Wstępny harmonogram obchodów zakłada m.in.: rajd rowerowy po miejscach pamięci narodowej w Mysłowicach, inscenizacja wydarzeń sprzed stu laty z 15 sierpnia 1919 r., odsłonięcie nowego pomnika Powstańców Śląskich przy byłej kopalni Mysłowice oraz koncert powstańczy na terenie pokopalnianym.

W obchody zostaną włączone wszystkie miejskie jednostki organizacyjne i placówki oświatowe.