Jedna ma 17, druga 15 lat. Obie pochodzą z Mysłowic i uwielbiają tańczyć. Jednak Martynę Kałużę i Zuzannę Czarnecką łączy coś jeszcze: obie znalazły się w gronie finalistek konkursu Miss Śląska Nastolatek 2019.

Spośród 150 kandydatek, które pojawiły się na castingach w kilku śląskich miastach, wybrano 16 dziewcząt. Już w maju powalczą one o tytuł najpiękniejszej w naszym województwie. Wśród nich znalazły się mysłowiczanki Martyna Kałuża i Zuzanna Czarnecka.

– Poszłam na casting w naszej galerii, gdzie miałam opowiedzieć o sobie i odpowiedzieć na kilka pytań. Później organizatorzy zadzwonili do mnie z informacją, że dostałam się do finału – opowiada Martyna.

Pierwszy krok za nimi. Teraz dziewczęta czekają próby, na których będą ćwiczyć układy i choreografie przed galą główną, oraz przymiarki ubrań od projektantów – to właśnie w nich wystąpią 19 maja.

Wiemy już, że są jednymi z najpiękniejszych młodych Ślązaczek i że uśmiechnęło się do nich szczęście. A kim są prywatnie Martyna i Zuzia? Martyna Kałuża jest uczennicą klasy o profilu fryzjerskim w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.

– Interesuję się oczywiście fryzjerstwem, wizażem, modą, uwielbiam tańczyć i śpiewać, wolny czas spędzam na świeżym powietrzu, lubię ruch – mówi Martyna Kałuża.

Co piątek stara się też pojawić na rynku, gdzie wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice karmi potrzebujących.

Zuzanna Czarnecka uczy się w Szkole Podstawowej nr 4, w klasie o profilu dwujęzycznym.

– Moim zainteresowaniem jest pisanie wierszy, udzielam się także w folklorystycznym zespole tanecznym Karolinki prowadzonym w mojej szkole. W wolnych chwilach uwielbiam spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną – wylicza Zuzanna Czarnecka.

Żadna z dziewcząt nie posiada doświadczenia w tego typu konkursach, ale modeling, w mniejszym lub większym stopniu, jest marzeniem każdej z nich. Martyna przyznaje, że przeszkodą w dalszej karierze może być jej wzrost – mierzy 163 cm, ale nie wyklucza, że zajmie się modelingiem w przyszłości. Zuzia liczy, że konkurs miss to jej pierwszy krok w tym kierunku.

– Mam nadzieję, że udział w konkursie otworzy mi drzwi do dalszego rozwoju w karierze modelingu – mówi Zuzia.

Zwycięstwo w konkursie Miss Śląska Nastolatek 2019 jest przepustką do ćwierćfinałów plebiscytu Miss Polski Nastolatek 2019. Jednak niezależnie od tego, jak potoczą się ich losy w związku z konkursem, obie mają już plany na przyszłość.

– W tej chwili najbardziej przejmuję się skończeniem szkoły. Chcę być fryzjerką, sprawia mi to przyjemność – przyznaje Martyna. – Od bardzo dawna moim marzeniem jest posiadanie własnej firmy cukierniczej i będę do tego dążyć – mówi natomiast Zuzia.

 

tekst: Aleksandra Olszewska